Haberler Kültür Sanat

İzmir’in Çernobili’ni yazdı, dünya birincisi oldu

İzmirli 10. sınıf öğrencisi Zeynep Cangı, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen Gaziemir’deki eski kurşun döküm fabrikası alanıyla ilgili yazdığı 12 sayfalık makalesiyle Uluslararası Genç Sosyal Bilimciler Konferansı’nda dünya birincisi oldu.

Gaziemir’in Emrez mahallesinde bulunan ve normal değerin 7 bin 219 katı radyasyon yayan eski kurşun döküm fabrikası alanındaki radyoaktif atıklar, dünya gündemine taşındı.

İzmir Türk Koleji Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Zeynep Cangı, radyoaktif atıklar konusunu işlediği “’İzmir’in Çernobil’i” isimli projesiyle Sırbistan’da düzenlenen Uluslararası Genç Sosyal Bilimciler Konferansı’na (ICYSS) katıldı. Atıkların insan sağlığına ve çevreye etkilerini anlatan 12 sayfalık makale yazan ve sunum yapan Cangı, lise öğrencilerinin coğrafya, tarih, psikoloji, sosyoloji ve ekonomi alanlarında araştırmalarıyla katıldığı yarışmada dünya birincisi oldu.

JÜRİ ÜYELERİNE SUNUM YAPTI

Babası Yeşil Sol Parti MYK üyesi Avukat Arif Ali Cangı’nın verdiği mücadeleyle Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların varlığından haberdar olan Zeynep Cangı, radyasyon ölçümü yapıp yöre halkıyla konuştuktan sonra uzman görüşleri de alıp 12 sayfalık bir makele hazırladı. Makalesine alandan çektiği fotoğrafları ekleyen ve çevrim içi düzenlenen konferansta jüri üyelerine sunum yapan Zeynep Cangı, birinciliği elde etti.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Lise öğrencisi bir yurttaş olarak alanın temizlenmesi için elinden geleni yaptığını söyleyen Cangı, şunları söyledi:

“Uzmanlardan aldığım bilgiler ışığında bu alanın insan sağlığı için çok yüksek riskli olduğunu öğrendim. Makalem ve yaptığım sunumla bu konuyu dünya gündemine taşıdım. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ‘Duran Adam’ eylemiyle, babam Arif Ali Cangı ve birçok çevre örgütü temsilcisi alanın temizlenmesi için mücadele veriyor. Umarım herkes üzerine düşeni yapar. Uluslararası arenada bu kadar ilgi gören bir konuya, Türkiye’deki yetkililerin de duyarlı olması gerekiyor.”

BAŞKAN ARDA’DAN TEMİZLEYİN ÇAĞRISI

Zeynep Cangı’yla birlikte alanda inceleme yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Bu konunun dünyanın farklı ülkelerinden duyulmasını sağlayan Zeynep Cangı’ya teşekkür ediyorum. Lise öğrencisi Zeynep kardeşim, nükleer atıklara nasıl duyarsız kalmıyorsa her yurttaş, her kurum, bu sorunun çözümü için elini taşın altına koymalıdır. Çok masum bir isteğimiz var. Yetkili kurumlar harekete geçsin, burası temizlensin” diye konuştu. İzmirli 10. sınıf öğrencisi Zeynep Cangı, Gaziemir’de “İzmir’in Çernobili” olarak bilinen eski kurşun döküm fabrikası alanı ile ilgili yazdığı 12 sayfalık makalesiyle dünya birincisi oldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir