Muhalefet Toplumsal Cinsiyet

Kadın ve LGBTİ örgütlerinden İstanbul Mitingi”ne çağrı: Sen yoksan bir eksiğiz

120 kadın örgütünden İstanbul Sözleşmesi mitingine çağrı: Haykırmaya devam ediyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!

Kadınlar ve LGBTİ+ hareketi, Türkiye’nin birçok ilinde İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Mitingi Hazırlık Grubu, 19 Haziran’da gerçekleştirilecek büyük kadın mitingine çağrı yaptı

“Haykırmaya devam ediyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!” başlıklı açıklama şöyle:

“İstanbul Sözleşmesi’nin eşitlik idealinden vazgeçmiyoruz! Şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamaya dair talebimizden vazgeçmiyoruz!

Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayat geçirme çabamızdan ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politikaları talep etmekten vazgeçmiyoruz!

Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!

Ardında geniş bir toplumsal mutabakat olan İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararı ile hukuksuzca çıkılmasını kabul etmiyoruz!

Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının önlenmesini; kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların şiddete karşı korunmasını; şiddet faillerinin yargılanmasını ve cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar geliştirilmesini devletin anayasal bir yükümlülüğü olarak görüyor ve bu yükümlülükten geri çekilmesini kabul etmiyoruz!

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin “vicdanlara” bırakılmasını ve bir kadın cinayetini daha kabul etmiyoruz!”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir