Haberler

Kayyuma itaat etmeyen kamu çalışanına sürgün

VAN – İpekyolu Kaymakamı ve Belediyesi kayyımı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için Van il merkezine en uzak ilçe olan Çaldıran’a sürgün edilen SES üyesi Agit Demirkan, bu kez Yozgat’a sürgün edildi. Van’da Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Engelli Evde Bakım Hizmeti Birimi’nde görev yaparken, çalıştığı odaya giren İpekyolu Kaymakamı ve Belediyesi kayyımı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı kötü muameleye maruz kalıp, Van kent merkezine en uzak ilçe olan Çaldıran’a sürgün edilen Agit Demirkan, buradan da sürgün edildi. Demirkan’ın bu kez Yozgat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sürgün edildi. Demirkan’ın üst üste sürgün edilmediğine gerekçe yapılan olay, geçtiğimiz 24 Mayıs’ta yaşandı. Kayyum Sinan Aslan’ın kuruma ziyareti sırasında önünde ayağa kalkmadığı için polislerce gözaltına alınıp kötü muamele gören Demirkan, hakkında herhangi bir adli veya idari süreç işletilmeden “görevlendirme” adı altında Van kent merkezine en uzak ilçe olan Çaldıran’a sürgün edildi. Demirkan’ın sürgün edildiği ay içerisinde ise Çaldıran’dan Van kent merkezine ihtiyaç doğrultusunda bazı görevlendirmeler yapıldı. Akabinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından hakkında başlatılan disiplin soruşturması sonucunda Demirkan’a ‘kınama’ cezası verildi. Bu raporla Demirkan, yeni görevlendirme adı atılda bu kez Yozgat Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne sürüldü. 

‘AKIL TUTULMASI!’ 

Demirkan’ın üyesi olduğu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi’nden bu karara tepki geldi. Sendika binasında yapılan açıklamada konuşan SES Şube Eşbaşkanı Zeki Seven, yaşananları “akıl tutulması” olarak tanımlamadı. Üyeleri Demirkan’ın maruz kaldığı durumun sosyal hizmetler özelinde kamusal alanda emekçiler aleyhine yaşanan hukuksuzluğun bir ifadesi olduğunu söyleyen Seven, “Süreci başlatan olayın yaşanmasının hemen ardından sayın Sinan Aslan, hiç alakası olmamasına rağmen olayın politik saiklerle ve tasarlanarak gerçekleştirildiğini iddia edip üyemiz Agit Demirkan’ı provokatörlükle suçlamış ve ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini yıpratmak’la itham etmiştir. Bakanlık tarafından olayı soruşturmak için görevlendirilen yetkilinin henüz olaya dair bilgi toplarken, Agit Demirkan’ın Çaldıran ilçesine sürülmüş olmasını bir hak ihlali olarak görmeyip normalleştiren tavrı, aslında söz konusu idari soruşturmanın sonucunu baştan ortaya koymuştur” dedi.

 ‘SORUTURMAYA GÖLGE DÜŞTÜ’ 

Seven, soruşturma sürecinde olayın fiili tarafı olan kayyım Aslan’ın Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ziyarette bulunması, ilgili kurumun amirleri ile sürekli telefonla görüşmesi ve Bakanlığın soruşturma görevlisi ile görüşmesinin yürütülen soruşturmanın güvenirliğine gölge düşürdüğünü de ifade etti. Demirkan’ın ilk sürgününde ‘ihtiyaca binaen’ gerekçesinin ardına sığınıp, bu gerekçenin altını dolduramayan İl Müdürlüğü amirlerine Bakanlığın merkez teşkilatından gerekli yanıtın verileceğini umduklarını dile getiren Seven, “Ancak Bakanlık yetkilileri en hafif tabir ile akla ziyan bir kararın altına imza atarak Agit Demirkan’ın sürgün edilmesine karar vermişlerdir” ifadelerini kullandı.  “Yürütülen soruşturmada disiplin cezaları skalasında bulunan cezaların hiçbiri başlatılan bu ego tatmin sürecinin ilacı olarak işlev görmemiş ki çareyi kamu adına yarar sağlamak için kullanılması gereken olağanüstü yetkileri kamu emekçisi üyemiz Agit Demirkan’ı cezalandırmak için kullanmışlardır” diyen Seven, devamında şunları söyledi: “Bu durumun kendileri açısında en kötü senaryoda bile cezasızlıkla sonuçlanacağını düşünen bu kişilere karşı zedelenen kamu vicdanını ancak ve ancak yargı süreci onarabilir.  657 sayılı kanun her ne kadar bu yetkiyi bir takım makamların kullanımına açmışsa da bunu, kamu emekçilerinin cezalandırılması veya kişisel hesaplaşmalar için kullanılmasını kati suretle engelleyen ilkelere bağlamıştır. Bu ilkelerin en başında kamu yararının gözetilmesi ve hizmet gerekliliklerinin sağlanması ilkeleri gelmektedir. Van ilinde çalışmakta olan bir Çocuk Gelişimcinin Yozgat iline unvanı alınarak memur kadrosuna naklen atanması, içinde nasıl bir kamusal yarar barındırır? kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir