Haberler

Kılıçdaroğlu adil yargılanma hakkı ile KHK’lıların işlerine iade edeceği mesajı verdi

KHK’lı Platformları Birliği’nden Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklaması üzerine yapılan değerlendirmede şöyle denildi:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “tüm KHKlıları işlerine iade edeceklerine” dair yapmış olduğu açıklamayı KHK Platformları olarak çok değerli bulduğumuzu belirtmek istiyoruz. Biz KHKlılar ve OHAL düzeninde hak gaspına uğrayanlar; Anayasaya, evrensel hukuk normlarına ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olarak işlerimizden ihraç edildik, birçoğumuz daha önceden yasal olan sendika, miting, gazete, okul, dershane vb. gibi tamamen hukuk dışı gerekçelerle yargılanıyoruz . Ne acıdır ki bunlara dayalı olarak hiçbir temele dayanmayan cezalar verilmiş ve verilmeye devam etmektedir. Adil yargılanma hakkı tamamen gasp edilmiş durumdadır. Hukukun evrensel kriterlerine aykırı bu türden hükümlerin ancak adil yargılamalar sonucunda ortadan kalkabileceğine inanıyoruz.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin değerli yöneticilerinin dile getirdikleri adil yargılanma hakkı vurgusu, geldiğimiz bu noktada çok daha anlamlı hale gelmiştir. Bu çerçevede bizler, KHK ve OHAL zulmünün, evrensel hukuk ve temel insan hakları çerçevesinde ve aynı zamanda siyasi düzlemde çözüleceğine inanıyor ve tüm siyasi partileri CHP’nin yaptığı gibi ses vermeye ve net çözüm önerilerini ortaya koymaya davet ettiğimizi kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

KHK ve OHAL düzeni artık devam edemez, toplumun tüm kesimlerince bu haklı çağrımıza kulak verilmeli ve çözüm yolları acilen ortaya konulmalıdır.
KHK’lar gidecek, biz kalacağız.
Saygılarımızla.

KHKlı Platformları Birliği

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir