Haberler

Kolombiya halkı direniyor: Ulusal grev çağrısı yapıldı

Kolombiya’da vergi reformuna karşı başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen eylemler için binlerce kişi ülkenin çeşitli kentlerinde bir kez daha sokaklara çıktı. Kolombiya hükümeti ile Ulusal Grev Komitesi arasında devam eden görüşmelerde şu ana kadar anlaşma sağlanamazken sendikalar yarın birçok kentte dev eylemler düzenlemeye hazırlanıyor.

Kolombiya’da, 28 Nisan’dan bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolar, “vergi reformu” yasa tasarısını meclisten geri çekilmesine rağmen tüm neoliberal politakalardan vazgeçilmesi talebiyle devam ediyor.

Başta başkent Bogota olmak üzere Medellin, Cali, Bucaramanga ve Santander gibi kentlerde binlerce kişi Ivan Duque hükümetinin uygulamalarını protesto etmek için yürüdü.

Başkent Bogota’daki eylemde halk işlek caddeleri kapattı, en önemli ulaşım ağı olan Transmilenio istasyonlarına müdahale etti ve ulaşımı kilitledi. Protestoların başlangıcından bu yana güvenlik güçlerinin ve paramiliter faşist grupların en çok saldırdığı Cali’de ise eylemciler, ana yolu trafiğe kapatarak ambulanslar dışında araçların geçişine uzun süre müsaade etmedi.

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Grev Komitesi arasında devam eden görüşmelerde şu ana kadar anlaşma sağlanamadı ve sendikalar yarın birçok kentte dev eylemler düzenlemeye hazırlandıklarını duyurdu.

Kolombiya Ombudsman Ofisinden yapılan son açıklamada, 28 Nisan’da genel grevle başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının 42 olduğu iddia edilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir