Ekoloji

Koruma statüsüne sahip Patara plajından 2 bin kamyon kumu kim çaldı?

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan özel koruma statüsüne sahip Patara plajından yaklaşık 2 bin kamyon kum çalındığı ve çevreki otel ve sera işletmelerine satıldığı iddiası Meclis gündemine taşındı.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için bir soru önergesi hazırlarken, olayı yargıya taşımak isteyen muhafaza memurunun da AKP ve yargı işbirliği ile işinden atıldığını belirtti.

Patara’dan kum çalanlar kim?

Ali Kenanoğlu tarafından verilen soru önergesi şöyle:

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden 2 bin 168 kamyon kum çalınıp satıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Patara sahil bölgesinden alınan kumların sera sahiplerine ve yandaş otellerin plajlarına satıldığı iddia edilmektedir. Seracıların aldıkları kumları sel baskını nedeniyle taban suyunu arıtmakta kullandıkları bilinmektedir.

Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden kum çalınmasını tutanak altına alıp yargıya taşımak isteyen görevli muhafaza memurunun AKP ilçe başkanı tarafından engellendiği, ardından kaymakam tarafından görevinden alındığı, gelen tepkiler üzerine tekrar görevine iade edildiği anlaşılmaktadır.

Kumların çalınmasını tutanak altına almak isteyen muhafaza görevlisine AKP ilçe başkanının “Burada zapt tutmayın, biz bölge müdürünü aradık” dediği, Memurun da “Değil bölge müdürü Sayın Cumhurbaşkanımız gelse ben bu zaptı tutacağım” dediği, bunun üzerine Cumhurbaşkanına hakaretten lojmandan çıkarılıp, görevinden men edilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir.

Patara bölgesindeki kumulun, gece rüzgârlarının etkisiyle kıyıda kum dağına dönüştüğü, Avustralya’dan ve Kıbrıs’tan getirilen ağaç türleri ile ağaçlandırma çalışmaları yapıldığı, bu ağaçlandırma sayesinde uzun yıllar tarım alanlarının korunduğu, kumların çalınması nedeniyle, tekrar kumul hareketlerinin başlayabileceği, Antik kent olarak ta bilinen Patara’da kazı çalışmalarının ve endemik türlerle birlikte bölgede yaşayan caretta carettaların yaşam alanlarının da zarar görmüş olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinden kum çalıp satanlar kimlerdir?
  2. Patara’dan çalınan kumlar kimlere, kaça satılmıştır?
  3. Patara’nın korunması için çalınan kumlarının yerine konulmasına yönelik bir çalışma başlatılacak mıdır?
  4. Patara’dan kum çalınmasına göz yuman işletme şefi ve işletme müdürü hakkında bir işlem yapılmış mıdır?
  5. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesinde görevli muhafaza memuruna engel olanlar kimlerdir? Engel olanlar hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir