Haberler

Lütfi Elvan’ın yerine eski Bakan Berat Albayrak’a yakın isim olarak bilinen çift maaşlı Nureddin Nebati atandı

etelgraf haber-

Görevden alınan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine eski Bakan Berat Albayrak’a yakın isim olarak bilinen çift maaşlı Nureddin Nebati atandı. Görevden alınan Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Karar Resmi Gazete’de Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanırken, boşalan koltuğa Nureddin Nebati atandı.

   BİR TEK O ALKIŞLAMADI 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz haftaki parti grubu konuşmasında ekonomik gelişmelere değinirken üstü kapalı, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı eleştirmişti. Erdoğan’ın “Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” sözlerini salondaki bütün milletvekilleri alkışlarken, Elvan’ın Cumhurbaşkanı’nı alkışlamadığı kameralara yansımıştı. Dün yapılan AKP grup toplantısında ise tüm gözlerin çevrildiği Elvan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayakta alkışladığı görülmüştü. 

NEBATİ KONUŞTU

 Nureddin Nebati, Merkez Bankası’nın faiz düşürme kararlarının ardından Lütfi Elvan’ın sessiz kaldığı dönemde “Türkiye Ekonomi Politiğini tüm ezber ve önkabullerimizi bir yana bırakarak, bilimsel veriler ışığında netleştirelim ve bilgi karmaşasını ortadan kaldıralım. Türkiye ekonomisini sadece döviz kurunu baz alan dar bakış açısı yerine büyük bir pencereden değerlendirmemiz gerekiyor” demişti.

 DAMADA YAKIN BİR İSİM 

Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Berat Albayrak’la yakın ilişkili biri olduğu da biliniyor. Albayrak ve Nebati geçtiğimiz Ağustos ayında baş başa yemek yerken görüntülenmişti. Nebati aynı zaman Albayrak’ın istifa ettiği ancak resmi olarak açıklanmadığı saatlerde ilk destek açıklamasında bulunan isimler arasında da yer almıştı.

 ÇİFT MAAŞLI İSİMLERDEN 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevinin yanında Nebati’nin aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığını CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tespit etmişti. Yavuzyılmaz, Nebati’nin Türk Telekom Yönetim Kurulu ücreti ve altı maaş ikramiye ile aylık 33 bin 849 TL aldığını ortaya çıkarmıştı. Yavuzyılmaz, Nabati’nin Bakan Yardımcısı olarak aldığı 27 bin 917 TL maaşla birlikte, toplam aylık maaşı 61 bin 766 TL olduğunu da açıklamıştı. 

 NUREDDİN NEBATİ KİMDİR? 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nebati, Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 1 Ocak 1964’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev yapan Nebati,  MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri vakıf ve dernek üyelikleri hala devam etmektedir. Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunuyor.  Nebati, 2014-2015 yıllarında AKP Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görevinde bulundu. Aynı zamanda 24’üncü dönemde İstanbul, 25’inci dönemde Urfa, 26’ncı dönemde İstanbul, 27’inci dönemde ise Mersin milletvekili seçildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir