Haberler Manşet

Murat Yetkin: ABD’nin ‘çocuk asker’ suçlaması SETA raporu üzerine mi?

TELGRAF- ABD’nin Türkiye’yi “çocuk asker” kullanımına destek veren ülkeler arasında saymasını yazan Murat Yetkin, Dışişleri Bakanlığı açıklamasını ve SETA’nın “Suriye milli Ordusu” çalışmasını gündeme getirdi.

Gazeteci Murat Yetkin, ABD’nin Türkiye’yi “çocuk asker kullanımına karışan ülkeler listesi”ne almasını değerlendirdi. Yetkin, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve listeyi “güvenirliliği şüpheli, bir takım STK raporlarındaki iddialara” dayanma ile suçlayan açıklamayı hatırlattı.

Gazete ve gazetecileri fişleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) 2020’de yayınladığı “Suriye milli Ordusu” çalışmasını gündeme getiren Yetkin, söz konusu sivil toplum kuruluşunun SETA olabileceğini söyledi.

Yetkinreport‘ta yayımlanan yazıdan bir bölüm şöyle,

“Prof. Dr. Duran tarafından ‘kendi alanında bir ilk’ ve ‘akademik ve düşünsel boyutlara önemli bir katkı’ olarak nitelenen ‘Özkizilcik’ raporu, yayınından kısa bir süre sonra yayından kaldırılmış, SETA internet sitesinden silinmiş. Bu da zamanında haber olmuş; Cumhuriyet Gazetesinde 21 Kasım 2020’de Hüseyin Hayatsever imzasıyla yayınlanan ‘SETA, çocuk silahlı milislere yer verdiği raporunu yayından kaldırdı’ başlıklı haber bunu anlatıyor.

Çünkü Ömer Özkızılcık, raporunda ‘savaşçıların’ yaş bilgileri de yer alıyor. Örneğin SETA saha çalışmasına göre SMO’nun yüzde 10’undan fazlası, 18-20 yaşındaymış. Buna karşın 1 yıldan az süre önce katılanların oranı binde 88; 1 ila iki yıl arasında katılanların oranı yüzde 1,15; 2-3 yıl önce kayılanların oranı yüzde 1,63; üç yıldan fazladır savaşanların oranı yüzde 4,27 imiş. Özetle SETA, 18-20 yaş arasını yüzde 10,34 bulmuş ama bunların çoğunun 18 yaşın altında silah altına alındığını da Prof. Dr. Duran’ın vurguladığı üzere ‘verilere dayanarak’ ortaya koymuş. Şunu da ekleyelim, SEAT raporu ayrıca Türkmen’ savaşçıların yaş ortalamasının SMO içindeki Arap, Kürt ve Çerkez ‘savaşçılardan’ daha düşük olduğunu da yazmış.

Yani ABD Dışişlerinin ‘İstihbarat ve Araştırma’ Dairesi ile insan hakları birimlerine sadece SETA’nın sağladığı açık istihbaratı elden geçirip toplama çıkarma yapmak kalmış.

ABD raporuyla ilgili haberleri okurken aklıma ne geldi biliyor musunuz? SETA’nın 2019 yılında, medyada AK Parti dönüşümü nedeniyle işsiz kalan gazeteci meslektaşların uluslararası basın kuruluşlarında iş bulabilmeleri nedeniyle dış çıkarların ‘uzantısı’ olmakla suçlandığı medya raporu geldi. Ve bir de SETA’da geçenlerde yaşanan ekip-içi çatışma ve tasfiyeler. Bir de SETA’nın daha önceki yöneticilerinden, Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politikalar Baş Danışmanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun acaba bu konuda neler düşünüyorlar? Doğrusu merak ediyorum.”

YAZININ TAMAMI

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir