Haberler

Suriyeli Kürtler Şam’la müzakereyi kabul etti

Suriyeli Kürtlerin kurduğu özerk yönetimin dış ilişkiler bölümü, dün bir bildiri yayımlayarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Şam’la müzakere çağrısına olumlu cevap verdi.

Suriyeli Kürtlere ait Havar haber ajansı, özerk yönetimin dış ilişkiler bölümünün açıklamasında “Suriye krizi yalnızca diyalogla ve Suriyelilerin Suriyelilerle anlaşması yoluyla çözülebilecek” denildi ve bu hedefe ulaşmak için tüm çabanın gösterileceği ifade edildi.

Suriye yönetimine suçlamaların yer aldığı açıklamada Suriye devletinin “ülkedeki değişim gerçekliğini kabul etmediği ve Suriye’de krizin meydana gelmesine sebep olan zihniyette ısrar ettiği” ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın arabulucu rolüne işaret edildi ve “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yeniden Şam’la diyalogdan söz etti. Biz bunu çözüm yönünde olumlu bir adım olarak görüyoruz” denildi.

Rusya’nın görüşmelerde olumlu rol oynadığının belirtildiği açıklamada görüşmelerde yaşanan sorunlardan dolayı Suriye hükümetinin sorumlu olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif Zayani ile yaptığı ortak basın toplantısında “Suriye krizinin başından beri Suriye devleti ile Kürtleri doğrudan temas kurmaya teşvik ettik. Suriyeli Kürtler, Suriye hükümetiyle çözüm bulmaya çalışmalıdır” demişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir