Ana Sayfa Haberler Neo Trend Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor: “Eylemlerimiz kayıp patron Kazım Akbulut’un iş yaptığı Hummel mağazaları önünde sürecek”

Neo Trend Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor: “Eylemlerimiz kayıp patron Kazım Akbulut’un iş yaptığı Hummel mağazaları önünde sürecek”

0
Neo Trend Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor: “Eylemlerimiz kayıp patron Kazım Akbulut’un iş yaptığı Hummel mağazaları önünde sürecek”

Salgın sürecinde izne çıkartılan Neo Trend Tekstil işçileri, 1 Temmuz’da işlerine döndüklerinde işyerlerinin boşaltılmış olduğunu görmüştü. Patronları Kazım Akbulut’un haklarını vermeden şirketi kapatıp kaçtığını kaydeden işçiler, 9 Temmuz’da tazminat hakları için eyleme başladıklarını duyurmuştu.

Patrondan tazminatlarını isteyen işçiler: 14 ay yattığınız yerden para aldınız

Yolculuk’tan Buse Söğütlü’nün haberine göre dün ise Nakliyat-İş Sendikası ile birlikte Taksim Odakule’de bir araya gelen işçiler, bundan sonra direnişlerini Hummel mağazaları önünde sürdüreceklerini açıkladı. Eylem esnasında konuşma yapan bir işçi, şunları kaydetti:

“Kazım Akbulut, bizi pandemide mağdur etti; haklarımızı gasp etti. Bizler yoksul insanlarız. Bize ‘çocuklarım’ demişti. Bize paramızın verileceğini, bir fon oluşturulacağını söyledi. Biz yıllarca yanında ekmek yediğimiz için, ‘baba’ dediğimiz için ona inandık. Bir emekli maaşı olduğunu söylüyor ama utanmadan sıkılmadan Bahçeşehir’de üç katlı evde oturuyor, Kazdağları’nda tatil yapıyor, yurtdışında okuyan çocukları var. Malını mülkünü, başka şahısların üzerine aktarmış. Hiç mi utanmıyorsunuz? 104 işçiyiz, aramızda kanser olan hastalar var. Biz namusumuzla çalıştık. Kanunlara, yasalara karşı gelmedik. Bize ‘Yattığınız yerden 14 ay kısa çalışma ödeneği aldınız’ diyor, terbiyesiz! Biz o paraları, maaşlarımızdan kesilen fonlardan aldık.”

“Örgütlenmeyeceğimizi zannetti”

“İşadamı akrabalarına sesleniyoruz, Kazım Akbulut’la konuşun.” diyen işçi, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Biz nefes aldığımız sürece senden kanunla çerçevesinde hesap soracağız. Biz kanunları iyi biliyoruz. O bizi bir avuç işçi zannetti, örgütlenmeyeceğimizi ve hakkımızı aramayacağımızı zannetti. Sana haklarımızı zaptettirmeyeceğiz, çocuklarımızın haklarını sana yedirmeyeceğiz.”

“Bundan sonra Hummel mağazaları önündeyiz”

Daha sonra söz alan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise bundan sonra direnişin Hummel mağazaları önünde devam edeceğini duyurdu. Küçükosmanoğlu şunları kaydetti:

“Bir ekmek kavgası için buradayız. Çalışan arkadaşlarımız yasal hakları ödenmeden işyeri kapatıldığı için açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmişler. Bu arkadaşlar kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılmışlardır. Bu yasalara aykırıdır. İşyeri kapanacaksa da bunun bir prosedürü vardır. Ancak patron hakları gasp etme hesabı yaparak işyerini kapatmıştır. Yasal kurumlara karşı da hileli bir davranış içerisindedir. Bu işçi kardeşlerimizin tazminatlarını gasp etmeye çalışmaktadır. Yok öyle dava! Burası dağ başı değil, bu hileli davranışın senin yanına kâr kalmaz. Kazım Akbulut’un bu davranışından, daha önce iş yaptığı Hummel, Akbulut ailesinin iş yaptığı Zeynel Akbulut da sorumludur. Neo Trend Tekstil işçilerinin bundan sonra Hummel mağazalarıdır. Geçmişte bu patronun iş yaptığı işverenlerdir. Biz sendika olarak da Neo Trend Tekstil işçileri ile beraberiz.”

Hummel mağazası önünde ilk eylem yapıldı

İşçiler, Odakule’de yaptıkları ilk basın açıklamasının ardından Hummel’ın Fındıkzade’deki mağazasının önüne gitti. Mağaza önünde bir açıklama daha yapan işçiler, kayıp patron Kazım Akbulut’a seslenerek “Biz işçiyiz, haklıyız ve kazanacağız. Senden sadaka istemiyoruz, gasp ettiğin haklarımızı alacağız” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Salgının başından 1 Temmuz’a kadar izinli olan ve patronlar tarafından Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlandırılan Neo Trend Tekstil işçileri, 1 Temmuz’da işlerine geri döndüklerinde işyerlerinin kapalı olduğunu gördü. Salgın sürecinde “Şirket binası taşınıyor” diyerek binayı boşaltan patron, 1 Temmuz’da işyerlerine ne olduğunu soran işçilere şirketi kapattıklarını ve işten çıkarıldıklarını söyledi. Neo Trend Tekstil işçileri şimdi ihbar ve kıdem tazminatlarını istiyor.

Başlangıçta işçilerin tüm haklarını vereceklerini söyleyen patron Kazım Akbulut, daha sonra “Ben emekli maaşıyla geçiniyorum” iddiasında bulunarak işçilere kazanılmış haklarını vermeyeceğini söyledi. İşçiler bunun üzerine eylem yapma kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here