Haberler

ODTÜ ormanını korumak için toplanan imzalar ABB’ye iletildi


ODTÜ Mezunları Derneği, eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek döneminde başlatılan Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu ve bağlantıları projesiyle ilgili yapılacak ihalenin iptali istemiyle topladığı imzaları ABB’ye iletti.

Melih Gökçek döneminde başlatılan proje kapsamında, ODTÜ yakınındaki Bilkent-İncek Bulvarının Çevre Yolu ve bağlantıları yapılacak. Meslek örgütlerinden bu yola ilişkin itirazlar var. ODTÜ Mezunları Derneği de ihalenin iptali istemiyle topladığı imzaları Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iletti. ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Nadir Avşaroğlu, “İstiyoruz ki bu yol yapılmasın. Ankara’nın son yeşil alanı, akciğerleri ODTÜ arazisi ve ormanı bütün olarak kalsın. Yaşam ve ekolojiye dokunulmasın. Bu konuda müracaatımızı yaptık. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bizim yanımızda yer alacağını umuyoruz” dedi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada ise şunlar belirtildi:

“BİLKENT-İNCEK Bulvarı Çevre Yolu bağlantısının bir bölümünün ODTÜ arazisini parçalayarak ağaç kıyımı yapılan bölgeden geçtiği bilinmektedir. Bu yolun öngörüldüğü gibi trafiği rahatlatmayacağı, Ankara için yeni bir trafik alanının yanı sıra kentsel ve ekolojik farklı sorunlara yol açacağı aşikardır. Melih Gökçek döneminde başlatılan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin tamamlamaya çalıştığı bu yol ODTÜ Ormanını yok edeceği, yolun batısında kalacak olan 94 hektarlık orman alanını rant çevrelerinin kucağına atılacağı ve yol için kesilen 24 hektarlık orman alanının da üzerine asfalt dökmek anlamı taşıyacaktır. Belediyeniz önüne gelen bu sorunun, ODTÜ Bileşenleri ile birlikte ortak akıl oluşturularak ve diyalogla çözülme girişimini taktir etmekle birlikte; bu adımın ihaleden sonra yapılmasını doğru bulmuyoruz. Aşağıda imzası olan kişiler olarak, Ankara’nın ulaşım sorunu konusunda ortak akıl üretmek üzere diyalog içinde olmayı önemsiyoruz. Bu sürecin devam edebilmesi için öncelikle, yapılan ihalenin bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir