Haberler

OECD Türkiye ekonomisinin küçülmesini bekliyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bugün yayınladığı “Global Ekonomim Görünüm” raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin analizlere de yer verdi.

OECD tarafından hazırlanan raporda; sürdürülebilir olmayan ve kısmen mali teşvik paketlerinin ardından 2020’nin sonlarında daha sürdürülebilir hale gelen makroekonomik politikaların, 2021’in ilk çeyreğinde değiştirildiği ve bunun piyasa beklentilerini bozduğu ifade edildi.

5.7 büyüme oranı öngörüldü

OECD, salgın sürecinde ekonominin daha fazla açılmasının tüketimde ve çalışılan saatte sağlayacağı artışla birlikte krizin etkilerini sınırlayacağını da belirtti. Türkiye için büyüme öngörüsünü 2021 yılı için yüzde 5,9’dan yüzde 5,7’ye düşürdü.

OECD, dünya çapındaki gayri safi yurt içi hasılanın ise 2020 yılındaki yüzde 3,5’lik daralma ardından bu yıl yüzde 5,8 artacağını öngördü. OECD raporuna göre ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 6,9, Euro Bölgesi’nin yüzde 4,3, Çin ekonomisinin yüzde 8,5 büyümesi bekleniyor.

Asıl sorun cari açık

Öte yandan ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs da, Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yavaşlayacağı öngörüsünde bulundu. Clemens Grafe’nin de aralarında bulunduğu Goldman Sachs ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma notunda, beklentileri aşan ilk çeyrekteki yüzde 7 büyümeden sonra yıl sonu tahminlerinin ikinci çeyrekten itibaren büyümede yavaşlamaya işaret ettiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı asıl sorunun cari açığın finansmanı olduğunu belirten ekonomistler, finansal girişlerin sınırlı kalmaya devam ettiğini, daralmanın iç talebin yavaşlamasıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir