Haberler Manşet

Peru’da zafer sosyalist aday Pedro Castillo’nun

Peru’da Pazar günü yapılan seçimin sonuçları resmileşti. Seçim ofisinden yapılan resmi açıklama ile birlikte Özgür Peru Partisi’nin adayı halkçı Pedro Castillo seçimi az farkla da olsa kazandı.

Yolculuk’un haberine göre açılan ve sayılan tüm oyların yüzde 50.19’unu alan Castillo seçimi kazandı. Ulusal Seçim Ofisi’nin (ONPE) açıklamasına göre Castillo 8.817.280 oy alırken, Halkın Gücü Partisi’nin sağcı faşist adayı Keiko Fujimori 8.756.882 oy toplayabildi.

Peru halkına teşekkür

Sendika başkanlığı yaparken, Peru’da başkan adayı olan ve seçimi kazanan Castillo Peru halkına oy sayımının sonuna kadar sayımı takip ettikleri ve her bir oyu savundukları için teşekkür etti.

Burjuvazinin temsilcisi Fujimori ise 6 Haziran’da yapılan seçimde usulsüzlük olduğu iddiasında bulundu.

3 isme özel teşekkür

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından ülkenin en büyük kenti Lima’da halka seslenen Pedro Castillo, bölgedeki ABD emperyalizmine karşı direnen Venezuela, Arjantin ve Nikaragua devlet başkanlarına teşekkür etti.

Alberto Fernandez, Luis Arce ve Daniel Ortega da yaptıkları açıklamada Castillo’nun başarısını tebrik etti.

Öte yandan kıtada ABD emperyalizmiyle doğrudan mücadele içerisinde olan birçok siyasi yapı da Castillo’nun seçim zaferini kutladı.

Savunma Bakanlığı darbe çağrılarına yanıt verdi

Sosyal medyada seçimin başladığı 6 Haziran tarihinden itibaren Castillo aleyhinde yapılan anti komünist propaganın bir parçası olan darbe çağrılarına Peru Savunma Bakanlığı bir açıklama ile cevap verdi.

Yapılan açıklamada Anayasa’ya bağlılığın altı çizilirken, seçim sonuçlarına saygı duyulduğu ve ülkenin kalkınması için Savunma Bakanlığı’nın elinden geleni yapacağı belirtildi.

Fujimori ailesi faili meçhul ile tanınıyor

Keiko Fujimori’nin babası Japonya asıllı Peru vatandaşı Alberto Fujimori, 1990-2000 yılları arasındaki devlet başkanlığı döneminde görevi suistimal, rüşvet ve yargısız infazlar yaptığı gerekçesiyle yaklaşık 40 yıl hapse mahkum edilmişti.

1992’de muhalefet üyelerini tutuklatan Alberto Fujimori, özellikle sosyalist Aydınlık Yol ve Túpac Amaru hareketlerine karşı insanlık suçlarını kapsayan bir şiddetle operasyonlar yaptırdı.

1992’de iktidarını güçlendirmek için kendi hükümetini devirip parlamentoyu feshetti. Bu süreç daha sonra, “Kendi kendine darbe” olarak nitelendirildi.

Alberto Fujimori, 2007 yılından bu yana hapiste.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir