Haberler

Plaza De Mayo Anneleri kurucularından Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’ne mesaj

Arjantin’de 1976-1983 yılları arasındaki diktatörlük döneminde, çocukları kaybedilen Arjantinli annelerin bir araya gelerek oluşturduğu “Plaza De Mayo Anneleri” kurucularından Nora Cortinas, “beyaz eşarbın” hikayesini anlattı; Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’ne mesaj yolladı.

artGerçek’in haberine göre; annelerin kullandığı beyaz eşarpın ortaya çıkış hikayesini anlatan Cortinas, uzun yollar yürüdükleri dönemde ‘barışın sembolü’ olan beyaz rengi kullandıklarını belirtti. Eşarbın İspanyolcada ‘çocuk bezi’ anlamına geldiğini söyleyen Cortinas, “Torunlarımızın çocuk bezlerini alıp başımıza sarıyorduk. Bezlerin arkalarına kaybedilen çocuklarımızın ismini ve kaybediliş tarihini yazarak yola çıkıyorduk. Gittiğimiz ülkelerdeki anneler de bu geleneği devam ettirdiler” dedi.

Cortinas, dünyadaki çok önemli bir direnişin başlangıcına tanıklık etmenin nasıl bir his olduğu yönündeki soruya da şöyle yanıt verdi:

“Diktatörlük döneminde ilk kez bir araya gelen anneler içinde ben de vardı. İşkence, gözaltı ve tutuklamalarla bizleri durduracaklarına, susturacaklarına inanıyorlardı ancak tam tersi oldu. Biz direndikçe, daha fazla sempati ve empati kazandık. Bizim kararlılığımız, onların birer işkenceci olarak tanınmasını sağladı.”

“Türkiye’deki dikatörlerin sonu da aynı olacak”

Cortinas, Türkiye’deki Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’ne verdiği mesajında da, “Barış Anneleri ve Cumartesi Annelerinin mücadelesi sonucunda Türkiye’deki dikatörlerin sonu da aynı olacak” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir