Haberler

Radikal İslamcılarla bağlantı ve terörü meşrulaştırmakla suçlanarak Fransa’da kapatılan BarakaCity, faaliyetlerini Türkiye’ye taşıdı.

Radikal İslamcı hareketlerle ilişkili olduğu ve terör saldırılarını meşrulaştırmakla suçlanarak Fransa’da hükümet tarafından kapatılan BarakaCity, bütün faaliyetlerini Türkiye’ye taşıdı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Fransa’da 18 yaşındaki bir radikal İslamcının bir tarih öğretmenini başını keserek öldürmesi üzerine ülkedeki çeşitli kurumlar hakkında terör bağlantısı soruşturması yapılmıştı. Bu kapsamda başında Idriss Shamedi’nin bulunduğu BarakaCity adlı kuruluş da “radikal İslamcı hareketlerle ilişkili olduğu” ve “terör saldırılarını meşrulaştırmakla” suçlanmış, Fransa hükümeti tarafından kapatılmıştı. BarakaCity’nin kapatılma sürecini gazeteci Erk Acarer de köşesine taşıyarak şu tespitlere yer vermişti:

BarakaCity, Türkiye’ye ‘Bereket Yurdu’ diyor ve Reyhanlı’daki faaliyetlerini ‘insani ortağımız’ dediği İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile birlikte sürdürüyordu. Kurumun, Rakka IŞİD’in elindeyken yardımlarını, örgütle aralarında hiç sorun yaşanmadan bölgeye nasıl ulaştırdıkları muammadır! Bu muamma belki Sihamedi’nin 2016’da IŞİD’i kınamayı reddetmesiyle açıklanabilir.

….

Olay bir anda ortaya çıkmamıştı. Öğretmen Samuel Paty uzun süre hedef gösterildi. Elbette ajitatörler arasında BarakaCity ve Sihamedi de vardı. Ona, Fransa’da ‘Kükürtlü Lider’ diyorlar. Bu deyim, sürekli kızgın ve birden köpüren manasına geliyor. Sihamedi, Fransa’da sinema oyuncuları ve futbolcular gibi ünlü simalardan sempati buldu.

BarakaCity’e Fransa’da operasyonların nasıl başladığı da önemli. İdriss Sihamedi, Charlie Hebdo’nun eski editörü Fransız gazeteci Zineb el Rhazoui’yi sürekli hedef gösteriyordu. Zaten bununla ilgili bir soruşturma yürütülürken 19 yaşındaki Çeçen Selefist Abdullah Anzavur’un Fransız öğretmeninin başını kesmesi operasyonu hızlandırdı

Sihamedi’nin Twitter’dan iltica talebine Türkiye’den jet yanıt

Fransa’da 2010 yılında Idriss Shamedi tarafından kurulan BarakaCity’inin kapatılmasının ardından Shamadi, Twitter hesabından Erdoğan’ı da etiketleyerek yayınladığı bir mesajla, başında bulunduğu BarakaCity’nin Fransa’da kapatıldığını söyleyerek Erdoğan’dan Türkiye’ye iltica talebinde bulunmuştu. Göç İdaresi genel Müdürlüğü de Sahamadi’nin sözlü başvurusuna 24 saat geçmeden yine Twitter üzerinden olumlu yanıt vermiş, kimlik bilgileri ile birlikte dilekçe gönderilmesi halinde kendisinin ve arkadaşlarının başvurularının kabul edileceğini açıklamıştı.

Kerkük’lü olduğu ve asıl adının Mağripli Driss Yemmou olduğu belirtilen radikal dinci Idris Sihamedi’nin Türkiye’ye ilticasının kabul edilmesi kamuoyunda tepkilere yol açmıştı.

BarakaCity: “Türkiye’ye taşındık”

Terör finansmanı ve bağlantısıyla suçlanarak Fransa hükümeti tarafından kapatılan BarakaCity, iki gün önce Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, faaliyetlerini Türkiye’ye taşıdığını açıkladı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir