Ana Sayfa Haberler İsrail, medya binasına saldırdı: “Dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek”

İsrail, medya binasına saldırdı: “Dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek”

0
İsrail, medya binasına saldırdı: “Dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek”

İsrail’in Kudüs’teki saldırısına karşı başlayan çatışmaların, Gazze’deki Filistin direnişinin devreye girmesi ve ardından Batı Şeria ile 48 Filistinlilerinin de ayaklanması ile dönüştüğü savaşın altıncı gününde de İsrail, savaş suçu işlemeye devam ediyor. Associated Press ve El Cezire’nin de aralarında bulunduğu uluslararası medya kuruluşlarını barındıran 12 katlı bina, İsrail’in hava saldırısı sonucu yıkıldı.

Yıkılan binada ofisi bulunan uluslararası haber ajansı AP’nin Başkanı Gary Pruitt, konuya ilişkin açıklamasında İsrail’in, söz konusu binada gazetecilerin olduğundan haberdar olduğu belirtilirken, “Bugün olanlardan dolayı dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek.” denilerek tepki gösterildi.

“Şok ve dehşet içindeyiz”

Pruitt, açıklamasında binanın vurulacağına dair saldırıdan hemen önce uyarıldıklarını belirterek, “İsrail ordusunun, AP bürosu ve Gazze’deki diğer haber kuruluşlarını barındıran binayı hedef alarak yok etmesi karşısında şok ve dehşet içindeyiz. Büromuzun yerini ve gazetecilerin orada olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. Binanın vurulacağına dair bir uyarı aldık.” dedi.

“Korkunç bir can kaybından kıl payı kurtulduk”

Praitt, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “İsrail hükümetinden bilgi istiyor ve daha fazla bilgi edinmek için ABD Dışişleri Bakanlığı ile de iletişim halinde olduğumuzu duyuruyoruz.

Bu inanılmaz derecede rahatsız edici bir gelişme. Korkunç bir can kaybından kıl payı kurtulduk. Binanın içinde bir düzine AP muhabiri ve serbest çalışan vardı ve çok şükür onları zamanında tahliye edebildik. Bugün olanlardan dolayı dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek.”

“Gerçeği susturmak imkansızdır”

El Cezire, kendi açıklamasında İşgalci İsrail rejimini “Gazze’de olup bitenlere tanıklık eden, belgeleyen ve gerçeği haber yapan medyayı susturmaya” çalışmakla suçladı.

El Cezire Kudüs büro şefi Velid el Ömeri, “Bu, İsrail ordusu tarafından Gazze Şeridi’nde işlenen bir dizi suç arasında bir suçtur” dedi ve gerçeği susturmanın imkansız olacağını ekledi.

Saldırıların hedefi olan binada, AP ve Al Jazeera gibi uluslararası medya bürolarının yanı sıra doktor muayenehaneleri, avukatlık büroları ile sivillerin oturduğu çok sayıda dairenin yer aldığını aktarıldı.

İsrail ordusu saldırının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hedef alınan binanın Hamas’ın askeri istihbarat unsurlarını barındırdığını öne sürerken, İsrail’in iddiası şu ana dek bağımsız bir kaynak tarafından doğrulanmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here