Yeşil Sol Parti’nin İstanbul 2. Bölge 4. sıradan aday gösterdiği Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun bianet’e yolladığı açıklamayı yayınlıyoruz: 

“Değerli Kamuoyu;

“9 Nisan Pazar günü, hemen hepinizle aynı saatlerde Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili adayı gösterildiğimi öğrendim.

“Oysa HDP yetkilisi bir arkadaşımın Mart ayında telefonla arayarak, ‘Sizin adınızı, milletvekili aday listesi belirlemelerinde görüşebilmek için izin istiyoruz’ talebiyle başlayan konuşmamızı, ‘Adaylık kararımı Partinin çalışması tamamlandıktan sonra yapacağımız ikinci bir görüşmede netleştireceğimiz’ kararını vererek tamamlamıştık.

“Çalışmalar devam ederken, seçim heyetinin içinden başka bir Parti yetkilisi arkadaşım ‘adaylık başvuru belgelerini’ şimdiden hazırlamamın, çalışmalar uzun sürebileceği için eğer adaylık kararı verilirse, herhangi bir telaş olmaması gerekçesiyle uygun olacağını paylaştı. Gerekli belgeleri yetkili arkadaşımızla yapacağım ikinci telefon görüşmesine kadar ’emanette’ kalması, kullanılmaması koşuluyla kendisine teslim ettim.

“Bununla birlikte, ikinci bir görüşme gerçekleşmemiş olmasına karşın, aday adaylığı başvurusu yaptığım kabulüyle ancak, herhangi bir şekilde haberim/bilgim olmadan Yeşil Sol Parti listesinden YSK’ye adaylık başvurum yapılmıştır. Ancak, aday değilim.

“Bugünlerde oldukça ağır tarihsel ve toplumsal koşullardan geçiyoruz. Türkiye halkları, emekçileri, kadınları, gençleri, çocukları, LGBTİ+’ları başta olmak üzere, hepimiz adına, kol kola, omuz omuza hayatın tüm alanlarında yapılması gereken yığınla işimiz varken, sizleri böylesi bir konuda meşgul etmek zorunda kaldığım için üzüntülerimi paylaşıyorum.

“Başta Kürt sorunu olmak üzere, tüm kimlik sorunlarını demokratik yöntemlerle çözüme kavuşturduğumuz, hep birlikte sınıf mücadelesini büyüttüğümüz günlerin özlemiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Onur Hamzaoğlu hakkında

Akademisyen, araştırmacı, epidemiyoloji ve halk sağlığı uzmanı.

Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı fakültenin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda asistan olarak görev yaptı ve uzman oldu. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na bağlı Epidemiyoloji Bilim Dalı’ndan da yan dal uzmanlığını aldı. Böylelikle GATA’da Epidemiyoloji alanında önce yardımcı doçent, ardından doçentliğe yükseldi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Toplum ve Hekim Dergisi Editörü, International Association for Health Policy (Europe) yönetim kurulu üyesi, HDK 7. ve 8. Dönem Eşsözcülüğü, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Hematoloji Derneği ve Türk Sosyal Bilimler Derneği ve Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) üyesi.

1961’de Ordu’da doğdu. Lise öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı. Gülhane Tıp Fakültesi’nden 1985’de mezun oldu. 1991’de halk sağlığı uzmanı, 1993’te epidemiyoloji yan dal uzmanı, 1996’da doçent oldu. 2002’de profesörlüğe atandı.

1 Eylül 2016’da yayımlanan 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkartıldı.

bia

Bir Cevap Yazın