Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasında dosyayı AYM raportörüne gönderdi.

MA’nın haberine göre Kurul bugünkü oturumunda, HDP’nin sözlü savunma vermemesini tutanak altına alarak dosyada esas hakkındaki raporun hazırlanmasına hükmetti.

Ne olmuştu?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin 21 Haziran 2021’de kabul edilmesiyle başlayan yargılama sürecinde, HDP yetkililerinin 14 Mart’ta sözlü savunma yapması kararlaştırılmıştı.

Partinin talebi üzerine ek süre verilerek HDP’nin sözlü savunması 11 Nisan’a ertelenmiş, partinin, kapatma davasının 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçim sonrasına bırakılması istemi ise reddedilmişti.

HDP, 6 Nisan’da sözlü savunma vermeyeceğine ilişkin Yüksek Mahkemeye dilekçe sundu. Bugün de Genel Kurul’a katılmadı.

Rapor süreci

Raportörün hazırlayacağı raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek ve kapatma istemi esastan görüşülmeye başlanacak.

Yüksek Mahkeme Heyetinin, karar verene kadar aralıksız her gün bir araya gelerek ve çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor. Raportörünün raporunun, Anayasa Mahkemesi heyetini bağlayıcılığı bulunmuyor.

Karar, 3’te 2 oy çokluğuyla

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebiliyor.

TIKLAYIN – “AYM’nin HDP hesabına blokajı kaldırmasıyla Başsavcının oyunu ifşa oldu”

bianet

Bir Cevap Yazın