Haberler

Saray rejiminin faturası halka kesildi: Halk 965 milyar lira borçlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yurttaşların borçlarının Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyleyerek, “Bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borç 965,9 milyar lirayı buldu” dedi. Bulut, 3 yıllık tek adam rejiminin faturasının yurttaşa rekor borç olarak yansıdığına dikkat çekti.

ANKA’nın haberine göre, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ekonomik kriz ortamında mutfakta tencerenin kaynamadığını, yurttaşın alım gücünün azaldığını; işsizliğin, yoksulluğun, ödenemeyen borçların arttığını kaydederek, yurttaşın borç özetini çıkardı. Bulut, “Cumhuriyet tarihi boyunca vatandaş hiç bu kadar borçlu olmadı. 3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” açıklamasında bulundu.

Yurttaşın borcu 1 haftada 7,3 milyar artarak 909,2 milyar lira oldu!

Bulut, yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun son 1 haftada 7,3 milyar lira artarak temmuz ayı itibariyle 909,2 milyar liraya yükseldiğini bildiren Bulut, bu borcun 19,1 milyar lirasının vadesinde ödenmediği için takibe alınan borçlardan oluştuğunu aktardı.

Bulut, “Bu borcun 736,9 milyar lirası bireysel kredilerinden, 172,3 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 3,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3,7 milyar liralık artış oldu” değerlendirmesini yaparken, açıkladığı diğer borç miktarları ise şöyle:

  • “Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13,9 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19,1 milyar TL.
  • Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu Mart 2021 sonu itibariyle 30,3 milyar TL.
  • Taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçlar 26,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor.
  • Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 965,9 milyar lirayı buluyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir