Ekoloji

Saros Körfezi’nde LNG limanı projesi Limak ve Kalyon’a Hazine garantili olarak verildi

Limak ve Kalyon’un mahkeme kararını dahi beklemeden Saros Körfezi’nde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) limanı projesine başladığı öğrenildi. İddilara göre ise proje kapsamında iki şirkete gaz alım ve işleme garantisi verildiği belirtildi.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Saros Körfezi’ndeki projenin Limak ve Kalyon’a verildiğini belirterek, bunların ortağı olduğu Aliağa’daki Etki Liman İşletmeleri’ne ait FSRU (yüzer depolama ve gazlaştırma tesisi) doğal gaz terminali hakkında Meclis’e bir soru önergesi verdi.

“Hukuk tanımaz bir anlaşma yapılmıştır”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Keşan’ın Sazlıdere Köyü’nde FSRU Limanı yapımı için çalışmaya başlanmıştır. Mahkeme kararları beklenmeden ve hukuk tanımadan gizli bir biçimde yapılan bu çalışma akıllara Aliağa’da yapılmış olan FSRU’yu getirmiştir.”

LNG limanları üzerinde soru işaretlerinin büyük olduğunu belirten Gaytancıoğlu, yandaş şirketlere hangi garantilerin verildiğini sordu. Bu şirketlerin hazine garantisi olmayan işlere girdiğinin görülmediğini söyleyen Gaytancıoğlu, bakan Dönmez’e şu soruları iletti:

“Etki Liman İşletmeleri ile doğalgaz alım garantili bir anlaşma yapılmış mıdır? Bir anlaşma yapılmış ise hangi fiyattan alım garantisi verilmiştir? Anlaşma kaç yıllıktır? 

Garanti kapsamında olup alınmamış ya da alınamamış doğalgaz için söz konusu şirkete bir ödeme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne kadar bir ödeme yapılmıştır?”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir