Ekoloji

Şavşat’ta yapılmak istenen HES projesi mahkeme kararına rağmen devam ediyor

HES, JES gibi projelerle doğayı talan eden sermaye mahkeme kararlarını da dinlemiyor. Artvin’in Şavşat ilçesinde yapılmak istenen HES projesine ait ÇED olumlu kararının iptali Danıştay tarafından onanırken, şirket inşaata başladı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre, eki Artvin Valisi Seyahattin Akyurt’un şirketine ait HES projesinin inşaatı, Danıştay’ın iptal kararına rağmen şirketin ikinci kez kaldığı “ÇED gerekli değildir” kararı sebebiyle başladı.

Danıştay ÇED raporunu iptal etti

Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapımına başlanan Hanlı HES projesi için ÇED olumlu kararı verilmişti.

Kararı yargıya taşıyan bölge halkı, Rize İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkeme, bölgede ağaç katliamına neden olan projeye ilişkin ÇED olumlu kararını iptal etmişti.

Temyiz yoluna başvuran şirket kararı Danıştay’a taşıdı. Bunun üzerine devreye giren Danıştay 6. Dairesi, 28 köyü ilgilendiren Hanlı HES projesinin ÇED olumlu kararının iptalini onadı. Bu kararla projenin iptali kesinleşmiş oldu.

Hem kararı iptal ettiler hem de “ÇED gerekli değildir” raporu verdiler

Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararının ardından yeni bir başvuru yapan şirkete, proje için bir kez daha “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

Bu kararı da yargıya taşıdıklarını belirten Avukat Halis Yıldırım, yürütmeyi durdurma taleplerinin reddedildiğine dikkat çekti. Yıldırım, “ÇED olumlu kararının iptalinin ardından böyle bir karar verilmesi, hukuka olan inancı zedeliyor” dedi.

Son alınan kararla projenin yapımına başlandığını belirten Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Yargı kararıyla oradaki hukuksuzluk kesin olarak saptanmış oldu. Ancak şirket şu an hukuksuz çalışıyor. Verdiğimiz mücadeleyle projeyi tamamen iptal ettireceğiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir