Ekoloji

Köylüler: “Biliyoruz biz biliyoruz. Projeyi de biliyoruz. Burada yaşayan hayvan türlerini de biliyoruz”

Rize’nin İskencedere vadisinde yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen köylüleri ikna etmek için ziyaret eden AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı ile AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak’a halk tepki gösterdi. Köylüler, “Güvenlik güçleri burada aşırı, orantısız güç kullanıyor. Kadınlarımızı yerlerde sürüklediler. 30 santimden, 40 santimden biber gazı sıktılar. Kendi toprağımızda dayak yiyoruz” diyerek yaşananları şikayet ettiler.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı ve AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize’nin İskencedere vadisinde yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen köylüleri ikna etmek için bölgeyi ziyaret etti. Köylülere, “Proje ile ilgili bilgi eksiğiniz varsa tekrar size brifing verilsin” diyen Yazıcıya, köylüler “Biliyoruz biz biliyoruz. Projeyi de biliyoruz. Burada yaşayan hayvan türlerini de biliyoruz” diye karşılık verdi. Ormanını korumak isteyen bir köylü kadın, “İstemem ben, parasını da istemem. Çalışayım kendi kendimi koruyayım. Kimseye zararım yok. Kimsenin de zararını istemiyorum” diyerek dert yandı.

“KENDİ TOPRAĞIMIZDA DAYAK YİYORUZ”

Kolluk kuvvetlerinin direnen köylülere orantısız güç kullandığını aktaran köylüler, iki eski AKP’li bakana şunları söyledi:

“Güvenlik güçleri burada aşırı, orantısız güç kullanıyor. Kadınlarımızı yerlerde sürüklediler. 30 santimden, 40 santimden biber gazı sıktılar. Kendi toprağımızda dayak yiyoruz.”

“NİYE ORMANIMIZI BOZARAK TAŞ TEMİN EDİYORUZ?”

Yapılmak istenen liman için taş temin edilecek başka yerlerin de olduğunu söyleyen bir köylü, şöyle konuştu:

“Bizim limanla ilgili bir sıkıntımız yok. Liman için kesinlikle alternatif taş bulunur. Niye ormanımızı bozarak taş temin ediyoruz? Dağlar var yukarıda. Çıplak dağlar var. Çıksın yukarıdan alsınlar. Maliyeti yükseliyor diye şu güzelim doğayı bozmanın anlamı yok ki. Bizim derdimiz bu. Burası yaşam alanı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir