Sendikalar

Sendikalı işçiler zorla e-devlet şifreleri alınarak fişlendi

Bursa, Kestel’de bulunan Atılım Desen isimli işletmede çalışan yaklaşık 460 işçiden bir kısmı kötüü çalışma koşulları, baskı ve düşük ücrete karşı Türk-İş’e bağlı TEKSİF Sendikası’nda örgütlendiler. Örgütlenmelerinin ardından ise işveren işçiler üzerinde baskısını artırdı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, kısa sürede toplu sözleşme imzalamak için gerekli olan çoğunluğu sağlayan sendika, Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusu yaptı. Ancak bunu engellemek isteyen işveren, farklı bir yola başvurdu.

Zorla e-devlet şifreleri alındı

Yetki başvurusu aşamasına geçen TEKSİF şu açıklamaları yaptı:

Bu süreçte işveren ve işveren vekilleri, sokağa çıkma yasağı nedeniyle çalışma izin belgesi çıkaracaklarını söyleyerek işçilerin e-Devlet şifrelerini topladı. Kısa bir süre sonra işverenin asıl amacının başka olduğu ortaya çıktı.

Sendika üyesine iş başı yaptırmadılar

Toplanan e-Devlet şifrelerinin esasında, hangi işçilerin sendikaya üye olup olmadığının tespit edilmesi için kullanıldığı ortaya çıktı.

İşçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapılırken kadın işçilerden Serap Yumuşak’a da 7 Mayıs’ta işbaşı yaptırılmadı. Daha önce de sendikal faaliyet yürütüldüğü süreçte bir işçi, güvenlik görevlisi tarafından içeriye alınmamıştı.

“Mücadeleyi sürdüreceğiz”

İşverenin bu tutumu karşısında mesaide olan işçiler de üretimi durdurarak arkadaşları Serap Yumuşak’a destek verdi.

TEKSİF Sendikası Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker, işçilerin anayasal haklarını kullandıklarını, ancak işveren ve vekillerinin işçilerin bu tercihine saygı duymayarak baskı kurduğunu söyledi. Buna sessiz kalmayacaklarını belirten Şeker, “İşyerindeki yasadışı uygulamalar Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Burada toplu sözleşme imzalanana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir