Haberler

1 yıl geçti: SGK sonunda Covid-19’u meslek hastalığı saydı

SGK Covid-19’u meslek hastalığı saydı

SGK, işyeri hekimi Dr. İdiz’in Covid-19’dan ölümünün meslek hastalığına bağlı olduğunu kararlaştırarak eşi ve kızına meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağladı.

HABER MERKEZİ12.05.2021

İzmir Tabip Odası’nın Covid-19’un meslek hastalığı sayılması için yaptığı başvuru kabul edildi.

İzmir Tabip Odası’nın geçtiğimiz yıl Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden işyeri hekimi Dr. Muharrem İdiz’in ölümüyle ilgili başvurusunu değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Dr. İdiz’in ölümünün meslek hastalığına bağlı olduğu yönünde değerlendirmede bulundu.

Bu kararla birlikte Dr. İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandı.

Konuya ilişkin İzmir Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yapmakta iken, Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde hastalığa yakalanmış ve 2 Nisan 2020’de vefat etmiştir. 

“Pandeminin ilk döneminden bu yana, Covid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı kabul edilmesi gerektiğini ifade ettik.

“İzmir Tabip Odası olarak, bu konudaki hukuki mücadelemizi, pandeminin ilk günlerinde başlattık ve meslektaşlarımızın yakınları adına Odamızın hukuki desteği ile SGK’ye başvuru yaptık. Başvurumuzda, Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabulü ile yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edilmiştir.

“SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedilmiştir. Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edilmiştir. 

“İlgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden kayıtlar istenerek başvurumuz tekrar değerlendirilmiştir. SGK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirmesi ile meslektaşımızın eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirilmiştir.  

“Covid-19 nedeniyle vefat eden bütün sağlık emekçilerinin durumu aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir. 

“Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir