Ekoloji Haberler

Sinpaş, mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen inşaata devam ediyor

Sinpaş, mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen inşaata devam ediyor

“Şirket bölgede adeta ekolojik yıkım yarattı”

Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” dedi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre,  Şaman, “Şirket hâlâ çalışmaya devam ettiğini gördük. İşin daha kötüsü ise güya milli parklara ait olan kapının da Sinpaş özel güvenlik birimlerinin kontrolünde olduğu da görüldü. Karar çıkmasına rağmen şirketin bunları yapması kanuna aykırı” diye konuştu.

Şaman, “Şirket bölgede adeta ekolojik yıkım yarattı” dedi ve ekledi:

“Milli Park sınırları içerisinde yer alan inşaatta dinamit patlaması yaptı. Patlama sonucu kıyının, ormanın ve endemik türlerin tahribi gerçekleşti. Ayrıca sahile dışarıdan kum getirildiği biliniyor. Bu yıkımın bilirkişi raporu 7 ay önce çıkmasına rağmen mahkeme kararı geç verdiği için şirket faaliyetini sürdürdü. Mahkeme kararı sonrası 8 Ağustos Pazartesi gününe kadar şirkete süre verdik. Şirket faaliyetine devam ederse 14 Ağustos Pazar günü büyük bir eylem yapacağız. Bu talanı durduracağız. Belediyenin, Bakanlığın bu talanı durdurması gerekiyor. Bölgenin yeniden rehabilitesi yapılması gerekiyor.”

TIKLAYIN | Mahkeme, Sinpaş’ın Kızılbük projesine dair verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti

TIKLAYIN | Kızılbük Koyu: Marmaris Belediyesi topu çevre il müdürlüğüne attı; şirket patlayıcı iddiasını yalanlamadı, “Bakir ve ağaçlıklı bir alan değildir” dedi

TIKLAYIN | Marmaris Kızılbük koyundaki inşaat sürüyor; “Projedeki sınırlar ihlal edilmiş, kumsal tahrip edilip, kıyıdaki ağaçlar kesilerek denizin dibine beton santrali kurulmuş!”

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: Dağda yangını söndürürken, yamaçtaki koya ‘ÇED Gerekli değildir’ raporu vermişler

TIKLAYIN – AKP’li milletvekilinin şirketi tarafından Kızılkum Koyu’nda proje çalışması başlatıldı!

TIKLAYIN – Davalar devam ederken Sinpaş, milli parkın içine şantiye kapısı açtı

t24 Haber

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir