Haberler

Suruç katliamı davasının 19’uncu duruşması görüldü: Hakim, tek tutuklu sanığa “katil” denmesinden rahatsız oldu!

Suruç katliamı davasının 19. duruşması görüldü. Ailelerin ve avukatların tüm ısrarına rağmen tek tutuklu sanık Yakup Şahin bugün de mahkemeye getirilmedi. Öte yandan hakim aileleri Yakup Şahin’e “katil” dememesi yönünde uyarırken, aileler, “çocuklarımızın katiline katil diyeceğiz” diye tepki gösterdi. Duruşma, 29 Eylül’e ertelendi. Hilvan’da bulunan bir hapishanenin kampüsünde görülen duruşma, pandemi nedeniyle Urfa Adliyesi’ne alınmıştı.

ETHA’nın haberine göre; Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yine sanık Yakup Şahin getirilmedi. Avukatların araştırılmasını istediği hususlara rağmen, tutuklu Yakup Şahin bakımından mütalaa verildi. Şahin’in katliamın faili olduğunu söyleyen aileler hakim tarafından “katil” demeyin diye uyarıldı.

“20 yaşındaki çocuğumu toprağa verdim”

Duruşmada Suruç Aileleri savunma yaptı. Kızı Ezgi Sadet’i katliamda kaybeden Ali Sadet, “Benim 20 yaşındaki çocuğum toprak oldu başka çocukların da toprak olmaması için iyi araştırma yapılsın. Mahkemenizden adil ve vicdani bir karar vermesini bekliyorum” dedi.

Şeker: Bombacıya bombacı deriz

Babası İsmet Şeker’i katliamda kaybeden Dilek Şeker de “6 yıl oldu, burada gördüğünüz aileler yanmış kemikleri kefenledi. Biz sadece adalet istiyoruz. Yakup Şahin buraya gelsin. 33 insanın kemikleri paramparçaydı. Bombacıya bombacı deriz, Ankara’da yüzlerce kişinin katili olduğu kanıtlandı” ifadelerini kullandı. Şeker, Yakup Şahin’in duruşmaya getirilmesini istedi.

“Katliamı yapanların arkasındaki güç araştırılsın”

Emrullah Akhamur’u katliamda yitiren ve adalet mücadelesinde babası Hacı Şerif Akhamur’un hayatını kaybettiğini söyleyen Yakup Akhamur, “Bu dosyanın bir bütün olarak ele alınmasını ve ona göre karar verilmesini istiyorum. Orada bir katliam oldu, katliamı yapanlar bir iki kişi değil. Onların arkasındaki güçler de araştırılsın” diye konuştu.

“Katil demeyeceğiz, ne diyeceğiz?”

Oğlu Çağdaş Aydın’ı katliamda kaybeden Feti Aydın ise Yakup Şahin’in katil olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti ise bu sırada Yakup Şahin’e “katil” denmemesi konusunda uyarıda bulundu. Aydın, hakime “Katil demeyeceğiz ne diyeceğiz, katil olduğunu biliyoruz. Benim eşim kanser oldu, ben engelli oldum. Bunun hesabını sormak zorundayım, buraya sürünerek de olsa geleceğim. Emrullah’ın babasının gözü arkada kaldı. Adalet herkesin sığınması gereken bir limandır. Biz bir daha katliam yaşanmasın diye geldik. 5 saatlik görüntü niye yok? Biz yolda 10 kez arandık. Madem izinsiz geldik kaymakam bize niye randevu verdi? Düne kadar cemaatçilerle yan yanaydılar. Şimdi hepsini hapse attılar. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız” dedi.

“Ona nasıl katil demem?”

Suruç’ta yaşamını yitiren Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül ise şöyle devam etti:

“Kızıltepe’den geldim. Ben anayım ona nasıl ‘katil’ diyemem, ben evladımı nasıl büyüttüm biliyor misiniz? Ben cezalandırılmasını istiyorum. Kimin parmağı varsa cezalandırılsın. Madem oraya gitmek yasaktı neden izin verdiler? Çocuklarımız şehit oldu, öbür dünyada rahat edecek ama bu katil nasıl rahat edecek.”

Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Sezin Uçar, “Mütalaada geçen ‘sözde yeniden inşa’ tabirini kabul etmiyoruz. SGDF, Dernekler Kanununa göre kurulmuş ve bütün başvurular yapılmıştır” dedi.

Mahkeme heyeti aranın ardından duruşmayı 29 Eylül 2021 tarihine erteledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir