Haberler

Taliban yetkilisi: Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz

Kabil’in ve ülke yönetiminin Taliban’ın eline geçmesinin ardından Taliban yetkililerinden ilk açıklamalar geldi. Taliban’ın en önemli isimlerinden ve eski lider Muhammed Ömer’in oğlu Molla Muhammed Yakup “Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz” dedi.

Independent Türkçe’den Emir Ekşioğlu’na konuşan Yakup, “Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği’nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız” dedi.

“İşgalci olarak göreceğiz”

“Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz” diyen Yakup, “Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Yakın ilişkiler kurmak istiyoruz”

Yakup, “Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke” deyip ekledi: “Erdoğan’dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan’ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir