Ana Sayfa Ekoloji Validebağ’da ısrarlı direnişin ilk kazanımı geldi: Rant planının yürütmesi durduruldu

Validebağ’da ısrarlı direnişin ilk kazanımı geldi: Rant planının yürütmesi durduruldu

0
Validebağ’da ısrarlı direnişin ilk kazanımı geldi: Rant planının yürütmesi durduruldu

Validebağ’daki nöbet dördüncü gününde de devam ediyor. Pazartesi açılan yürütmeyi durdurma davası, Validebağ Gönüllüleri’nin lehine sonuçlandı.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; Validebağ Gönüllüleri tarafından dün gece yapılan çağrıyla yurttaşlar sabah saat 07.00’de bir araya geldi. Planlanan çalışmayı yapmak üzere polis ve çevik eşliğinde Validebağ Korusu’na gelen şirket yetkilileri geldiği Validebağ’a gönüllülerin direnişiyle içeri alınmadı. Belediye ve şirket yetkilileri, yapılan temizliğin ardından koruyu terk etti. Gönüllüler ise “Validebağ korudur koru kalacak” sloganlarıyla nöbetlerinie devam etti.

“Kabul etmiyoruz”

Mahalleli tarafından pazartesi günü Validebağ Korusu’nu ranta açan ihalenin iptali yönünde dava açılmıştı. Davacılardan Neşe Şahna, “Bugün çok sevinçliyiz çünkü haklı olduğumuz bir konusa mahalle sakinleri olarak üç arkadaş herkesin sesi olduk. İmece usulü ile dava masrafları karşılandı” diye konuştu.

İhalenin usüle aykırı olduğunu belirten Şahna, “Önemli olan para. Buradaki doğal çimi kaldırıp yapay çim döşüyor. Burası bir meşe ormanı denebilecek kadar meşe doluyken meşe ekmeyi hedefliyor. Biz burayı birinci derece doğal sit alanından çıkaracak, buradaki doğallığı yapay hale dönüştürecek ihaleyi kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yürütmeyi durdurma kararı

Akşam saatlerinde ise, üç mahalle sakini tarafından pazartesi günü 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nın (KANİP) iptali yönünde açılan davanın netice verdiği haberi geldi. Validebağ’da rant amaçlı uygulanmak istenen plana karşı yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Davanın Avukatı Onur Cingil, “Mücadeleye devam edeceğiz. Bugün de ihalenin iptali yönünde dava açtık. O davanın da kazanımla sonuçlanması için mücadele edeceğiz” açıklaması yaptı.

Cingil, “Alınan yürütmenin durdurulması kararı ile buradaki tüm işlemler durdu. Hiçbir yetkilinin burada herhangi bir işlem yapma hakkı yok. Bu Validebağ’ın buradaki 22 yıllık mücadelesinin direnişinin bir neticesi dedi” diye konuştu.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal da söz konusu kararı paylaşarak, “Validebağ korusunda Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını verdi. Halen yargıçlar var. Dünya mirasını koruyacağız. Validebağ korudur, koru kalacak” dedi.

Ne olmuştu?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Validebağ Korusu projesine 21 Haziran Pazartesi günü başlıyoruz” açıklaması üzerine harekete geçen yurttaşlar nöbet başlattı.

Yağmura rağmen alanı terk etmeyen Validebağ Gönüllüleri gece-gündüz nöbetlerini sürdürüyor. Yaklaşık 20 yıldır temizliği belediye tarafından yapılmayan koruya, temizliğe gelen temizlik görevlilerine dün de polis ve çevik kuvvet eşlik etti. AKP’li Üsküdar Belediyesi ve ihaleyi alan Bitki Dünyası Sanayi ve Ticaret şirketi çalışanları, koru temizliğinin ardından bölgeyi terk etti.

Öte yandan Validebağ Korusu Abdülaziz Av Köşkü önünde masa kuran gönüllüler, Koru Rehabilitasyon ve Düzenlenmesi Yapım İşi adı altında ranta açan ihaleye karşı imza kampanyası yürütmeye başladı. Proje kapsamında koruya 500 araçlık otopark, 170 aydınlatma direği de yapılmak isteniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here