Haberler Manşet

Yargıtay’ın HDP’nin kapatılması için hazırladığı iddianame, HDP’ye tebliğ edildi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması için hazırladığı  iddianame HDP’ye tebliğ edildi. HDP’den gelen açıklamaya göre iddianameye karşı kapsamlı bir savunma hazırlanıyor.

HDP hakkında açılan kapatma davasının 843 sayfalık iddianamesi ve 70 klasörlük ekleri dün HDP’ye tebliğ edilirken, partinin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu öncülüğünde hukukçulardan ve akademisyenlerden oluşan bir ekibin kapsamlı bir savunma hazırlamaya koyulduğu belirtildi.

HDP, konuya dair yaptığı açıklamada den yapılan açıklamada, “Partimize karşı siyasi bir saldırı niteliği taşıyan iddianameye karşı Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuz öncülüğünde, demokrasiden yana dost hukukçuların ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu savunma ekibi, sadece HDP’yi değil, demokrasiyi, hukuku savunacak kapsamlı siyasi savunmayı hazırlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak

HDP hakkındaki kapatma davası, 15 kişiden oluşan AYM heyeti tarafından karara bağlanacak.

Buna göre Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. AYM’nin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir