Ekoloji Haberler

Yeşil Sol Parti- 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü “Ekolojik Yıkımlara Karşı Kolektif Direniş Günü/Haftası” ilan etti

ANKARA – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, 1972’da kabul edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.

Dünya Çevre Günü’nün kabulünden bu yana kapitalizmin, dünyanın ekosistemlerini geniş ölçüde değiştirmeye ve tahrip etmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Ne yazık ki dünya ‘6. büyük kitlesel yok oluş’ sürecine girmiştir. Kapitalist sistem 5 Haziran Çevre Günü’nde de iktidarlar eliyle doğaya yönelik saldırılarına azgınca devam ediyor. Dağlarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız, denizlerimiz, göllerimiz, akarsularımız, derelerimiz, sulak alanlarımız; yaşam alanlarımıza dair neyimiz varsa talan ediliyor” denildi. Açıklamada, Akbelen Ormanı için tutulan nöbetin 689’uncu gününde askerlerin ve Orman İşletmesi ekiplerinin nöbet alanına müdahalede bulunmasına tepki gösterildi. 

‘DOĞA MÜCADELESİ YÜKSELİYOR’

Açıklamada, şunlar belirtildi: “Deprem bölgesinde doğayı ve halk sağlığını tehdit eden moloz kaldırma faaliyetlerine ve arazilerin, evlerin kamulaştırılmasına karşı mücadele edenlerden, Cudi’de ağaç katliamlarına karşı direnenlerden, Samsun’da güneş panellerinin yapımına meralarını savunmak için karşı çıkan köylü kadınlara, Gezi direnişinin 10’uncu yılında kentlerine, parklarına, ormanlarına, meralarına, denizlerine, nehirlerine, tarihine, yoldaşlarına sahip çıkanlardan, Munzur’da krom madenine, Divriği’de altın madenine karşı dava açanlara, çimento fabrikası istemediği için yargılanan Deştinlilerden acele kamulaştırma kararına karşı dava açan Avdanlılara, Aydın Ovası’nı ölüme sürükleyen jeotermal santrallere karşı direnen Aydınlılara, Büyük Menderes’in çığlığını yükselten yaşam savunucularına kadar ülkenin dört bir yanından doğa mücadelesi yükseliyor. Bir takvim geleneği olarak değil bir mücadele günü, haftası olarak içinde bulunduğumuz haftayı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü ‘Ekolojik Yıkımlara Karşı Kolektif Direniş Günü/Haftası’ olarak ilan ediyoruz. Tüm ekolojik yıkımları durduracak, ekokırım suçlularının cezalandırılması için mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz. Biz kazanacağız doğa kazanacak.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir