Haberler

Yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen SGK, açığını vatandaşın cebinden mi çıkarmaya çalışıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 8 Eylül’de Resmi Gazete’de yayınlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ile 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinden çıkartılmasına ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine tepki gösterdi. Bulut, “Vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler” dedi.

“Vatandaşa yeni yük”

Artı Gerçek’den Seda Taşkın’ın haberine göre, CHP’nin eczacı kökenli Milletvekili Bulut, bu tebliğ ile aralarında eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan ağrı kesici jel ve merhemler, kremler, spreyler, hatta bebeklerde diş çıkarırken kullanılan ilaç ve gargaranın bile yer aldığı 52 ilacın geri ödeme kapsamından çıkarıldığını belirtti.

Bulut, bu ilaçları alırken vatandaşın ilacın bedelinin hepsini vermek zorunda olduğunu kaydetti. Bulut, “Bu ilaçlar artık geri ödeme kapsamında değil. Vatandaş nasıl ilaç fiyat farkı, katılım payı ödüyorsa, bütün bu ilaçların hepsinin de bedelini ödeyecek. SGK, vatandaşa yeni bir yük getirdi. İlacın erişilebilir ve alınabilir olmasının da önüne geçecek bir adım attı” dedi.

“SGK sadece 1 kutu ilacı ödeyecek”

Bu ilaçlar dışında yeni bir liste yayınlandığını, ikinci listede yer alan ilaçlardan, hastanın ihtiyacı beş kutu olsa bile SGK’nın sadece birini ödeyeceğini belirten Bulut, SGK’nın vatandaşlara bu ilaçları siz gidin eczaneden paranızı ödeyerek alın dediğini bildirdi.

“İlaç fiyat farkı bedeli artırıldı”

Üçüncü önemli değişikliğin de eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi olduğunu belirten Bulut, ilaç fiyat farkı olarak ödenen bedelin artırıldığına, vatandaşın bütçesine yüzde 5 ekstra yük getirildiğini kaydetti.

SGK, açığı kapatmak için vatandaşın cebine göz dikti

SGK’nın devasa açığını vatandaşın cebinden kapatmaya çalıştığını kaydeden Bulut, “Açığı kapatmak için vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler. SGK bugünkü anlayışıyla yönetildiği sürece bu açık daha da artacak ve vatandaşa daha çok yük getirecek. Bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir