Haberler

Zırhlı aracın arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in dosyasında 6 yıldır ilerleme yok

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde 3 Ekim 2015’te yaralı bir halde gözaltına alınıp öldürülen edilen Hacı Lokman Birlik’in (24) cansız bedeni, zırhlı polis aracına halatla bağlanarak sürüklendi. Birlik’in yerde sürüklenirken fotoğraf ve görüntüleri çekilerek sanal medyada servis edildi. Failleri hakkında açılan soruşturmada 6 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Birlik’in bedeninin bağlandığı zırhlı araçta telsizle konuşan dönemin Özel Hareket Şube Müdürü M.K ile 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü E.R hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Soruşturma kapsamında sadece 4 polise kıdem durdurma cezası verildi.

MA’dan Ömer Akın ve Zeynep Durgut’un haberine göre; Birlik’in annesi Nazire Birlik, oğlunu öldürenlerin cezalandırılmasını isterken, ailenin avukatı Ramazan Demir, soruşturma kapsamında tüm taleplerinin savcılık tarafından sonuçsuz bırakıldığını söyledi.

Oğluyla gurur duyduğunu dile getiren anne Birlik, “Oğlum bütün insanları seviyordu. Çok naif bir kişiliği vardı. Bir kurban bayramında doğdu, yine kurban bayramında yaşamını yitirdi. Hacı’nın sadece benim oğlum olduğunu düşünüyordum. Fakat yaşamını yitirdiğinde gelen insanlardan anladım ki; Hacı sadece benim değil, bu halkın çocuğuydu” diye konuştu.

Savcılara göre olayın faili yok

Açılan soruşturmanın akıbetine ilişkin konuşan ailenin avukatı Ramazan Demir de dosya kapsamında yaptıkları tüm taleplerin savcılık tarafından sonuçsuz bırakıldığını söyledi. Adli makamların failin tespiti gibi bir amaçlarının olmadığını belirten Demir, savcılara göre olayın bir failinin olmadığını ifade etti. Demir, ayrıca sadece ölüm sonrası cenazeye yapılanlara ilişkin çekilen görüntünün kim tarafından çekilip paylaşıldığına ilişkin araştırma yapıldığını, ölümün kendisi ve cenazeye yapılanlarla ilgili henüz bir soruşturma dosyasının olmadığını kaydetti.

AYM’ye başvuru

Etkili bir soruşturmanın yürütülmesi ve faillerin tespit edilmesi için defalarca talepte bulunduklarını hatırlatan Demir, şöyle devam etti: “Ancak gelinen aşamada hiçbir savcının ne Birlik’in ölümünün hukuka uygunluğu ne de cenazesine yapılanlarla ilgili bir derdi ve kaygısı yok. Savcılar cenazeye yapılanlarda bir yanlışlık görmüyor olacak ki hiçbir araştırma ve inceleme yapmadı. Savcılık soruşturmasının esas odak noktası cenazenin sürüklenmesine ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıdır.”

Savcılığın tam olarak hangi konuda soruşturma yürüttüğünün dosyaya yansımadığını sözlerine ekleyen avukat Demir, “Birlik’in ölüm şekli ve sonrasında bedenine yapılanlarla ilgili aradan geçen süreye rağmen savcılık tarafından herhangi bir soruşturma işlemi yapılmadı. Savcılığın yürüttüğü soruşturmanın etkili olmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptık” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir