Haberler

5 aydır direniyorlar: Kayı inşaat işçileri Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı

Yaklaşık 2 yıldır Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde çalışan ancak maaşları ödenmeyen 250 işçi bugün Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı.

İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu tüm engellemelere rağmen bakanla görüşme gerçekleştirdi. Önce bakanlık önünde toplanan işçiler polisin engellerine rağmen basın açıklaması gerçekleştirirken, koordinasyon heyeti açıklamanın ardından bakanla görüştü.

“Ocak ayından beri direniyorlar”

Eylemde konuşan İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık, şu an mevcut hukukun işçi alacaklarını korumadığını belirtti.

Gözüaçık’ın açıklaması şöyle:

“Kayı İnşaat işçileri Ocak ayından beri direniyor. Bu mücadeleyi görmüyorlar mı? Biz Çalışma Bakanlığı’ndan somut bir adım bekliyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 1 milyon 319 bin inşaat işçisi var. Bu inşaat işçilerinin dertlerinden, alacaklarını alamamalarından, Çalışma Bakanlığı sorumlu değil mi? Çalışma Bakanlığı’nı derhal göreve çağırıyoruz.”

Eylemde konuşan işçiler, “Biz, işçiler 50-60 derece çöl sıcağında, çocuğumuzu ailemizi bırakarak çalıştık. Ama gelin görün ki bu bakanlar şirketleri koruyup bizi duymuyorlar. Biz kıştan beri eylem yapıyoruz sesimizi duyurmaya çalışıyoruz şu an Çalışma Bakanlığı önündeyiz ama hala sesimizi duyan yok. Biz eylemlere başladığımızda kar yağıyordu şu an sıcak var. Mevsim değişti. Değişmeyen tek şey bizim mücadelemiz” ifadelerini kullandılar.

İnşaat-Sen, “Şirket iflas da etse konkordato süresi devam da etse öncelik inşaat işçilerini olacak” dedi. Ayrıca Kayı Holding’in 28 Mayıs’ta görülecek konkordato davasına kadar Ankara’da eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir