Ekoloji

Adana Demokrasi güçleri: Kent suçu işlemeyin

etelgraf haber-

Adana Demokrasi güçleri yeşil alanlara ve parklara sahip çıktı, Adana Büyükşehir Belediyesini protesto etti. Yapılan açıklama da

”Beton cangılına dönmüş günümüz kentlerinde, parklar ve yeşil alanlar halkın nefes alabileceği, gezinti yapabileceği ender yerlerdir. Kentimiz Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1 metrekareden azdır. Oysa, bu miktarın uluslararası standartlara ve ülkemiz yasalarına göre en az 10-15 metrekare olması gerektiği bilinmektedir. Adanalılar olarak yeşil alan ve parkların çoğaltılmasını haklı olarak beklerken, var olanları korumak için mücadele veriyor olmaktan üzüntü duymaktayız.”

Merkez Park Adana’nın en önemli parklarından biridir. Ne yazık ki, daha ilk yapıldığında önemli bir bölümü Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş, ilgisiz dernek ve kuruluşlar için binalar yapılmış, büfe ve çay bahçeleri ile işgal edilen bir park görünümü almıştır. Bizler bu yanlış uygulamaların düzeltilmesini ve Merkez Park’ın bütünüyle halkın kullanımına açılmasını beklerken, şimdi de yeni bir işgal girişimi ile karşı karşıya kaldık. Hem de bu talihsiz girişim, yasal olarak parkı korumak ve bakımını yapmak yükümlülüğü bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi’nden gelmektedir. Parkın Seyhan Nehri kenarındaki gezinti yolu kenarına 150 metrekare alana betonarme bina yapılmak istenmektedir. Bu konuda herhangi bir Meclis kararı ya da encümen kararı da bulunmamaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bu girişimi halka ve kente karşı suç işlemek anlamını taşımaktadır. Yasa ve yönetmeliklere de aykırıdır. Hani derler ya, ormanları orman bakanlığından korumak gerekir diye, parklarımızı da belediyelere karşı koruma mücadelesi vermek gibi bir tuhaflık içindeyiz.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bu girişimine karşı İdare Mahkemesi’ne, yürütmenin durdurulması ve yapılan işlemin iptali istemli dava açılmış bulunmaktadır.

Belediye yetkililerini bir kere daha uyarıyoruz: Merkez Park’ta yapımına başladığınız beton binanın yapımından derhal vazgeçin. İnşaat alanını rehabilite edip, çimlendirip, eski haline getirin. Halkın parasını da daha fazla boşuna harcamayın.

Yeşil alanlar ve parklar kentin ve halkın müşterekleridir, kamusal alanlardır, belediyelerin özel mülkleri değildir. Belediyeler buralarda istediklerini yapamazlar, bu yanlış anlayıştan vazgeçilmelidir. Belediyeler, park ve yeşil alanları çoğaltmak, korumak ve bakımını yapmakla yükümlüdürler.” denildi

Demokrasi güçleri ve tüm Adanalılar adına

HALİL İMREK

MEHMET ALİ GÜLŞEN

AHMET AYDOĞAN

YAŞAR GÖKOĞLU

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir