Haberler

Hüseyin Gökoğlu serbest bırakıldı

etelgraf haber-

HDP Ankara il yöneticisi Hüseyin Gökoğlu, polisler tarafından hakkında yakalama ve gözaltı kararı olmamasına rağmen işkence ve kötü muameleyle karakola götürüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara il yöneticisi Hüseyin Gökoğlu, bugün sabah saat 11.30 sıralarında Seğmenler Şehit Serhat Öztürk Polis Karakolu’nda görevli olduğunu söyleyen iki polis tarafından gözaltına alındı. Polisler, Gökoğlu’nu işkence ve kötü muamele uygulayarak, gözaltı işlemi yaptı.

Gökoğlu’nun avukatı Alişan Şahin, müvekkili hakkında herhangi bir yakalama, gözaltı kararı olmamasına karşın gözaltı işlemi uygulandığını söyledi. Şahin, müvekkili hakkında yapılan hukuksuzluğu şöyle anlattı: “Müvekkilin evine 3 Aralık’ta 18.30’da bugün gelen iki sivil polis evine gelmiş. Seğmenler karakolunda geldiğini söyleyen polisler müvekkilin eşinin telefonuyla görüşerek, müvekkilime ‘10 dakikaya kadar evine gel seni gözaltına alacağız. Gelmezsen de gece 3’te mi 5’te mi olur TEM Şube ekipleri gelir. Genç kızın da var. Genç kızını, çoluğunu huzursuz etme’ diyerek, evinden ayrılmış. Bunun üzerine aynı gün müvekkil karakola gittiğinde hakkında herhangi bir gözaltı ve yakalama kararı olmadığı belirtilmiş. Bir daha polis olduğunu söyleyen kişilerin gelmesi halinde 155’e haber vermesi önerisinde bulunulmuş” dedi.

‘BELGE GÖSTERİLMEDEN İŞLEM YAPILDI’

Aynı polis ekibinin bu sabah da Gökoğlu’nun evine gittiğini aktaran Şahin, şöyle devam etti: “5 Aralık’ta 11.30 sivil polisler tekrar eve gelerek, müvekkilimi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldılar. Polislerden gözaltı veya yakalamaya dair belge istenmesine karşın herhangi bir resmi belge sunulmadan keyfi işlem yapılmış. Müvekkil 3 Aralık’ta Seğmenler Karakolu’na gittiğinde polisin verdiği tavsiyesi üzerine gelen kişilerin polis olmayacakları şüphesiyle 155 polis Çağrı Merkezi’ni arayarak, polis ekibi gelmesini talep etmiş. Karakol polisi olduğunu iddia eden kişilere de resmi kıyafetli polisler geldikten sonra ‘ben onların eşliğinde karakola geleceğim’ demesine rağmen işkence, kötü muameleyle gözaltına alınarak, haksız işlem yapılmıştır. Müvekkilim dosyasına sunulmak üzere düzenlenen gözaltı takip tutanağı 5 Aralık 2021 tarihinde Seğmenler Polis Karakolu’nda düzenlendi. Düzenlenen tutanak savcılığa o şekilde sunuldu. Bu yönüyle de yapılan işlem hukuksuzdur. Müvekkilime gözaltı takibi için sivil polislerden bir tanesi kural tanımaz şekilde karakolda da işkenceye devam etmiştir. Yarın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

‘UMARIM CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLMEZLER’

Daha önce benzer işlemlerde polisler hakkında uygulanan cezasızlık politikasını hatırlatan Şahin, “Umarım müvekkilim hakkında hukuka aykırı davranan polis memurlarına cezasızlık gibi bir ödül verilmez” dedi.

KARAKOLDAKİ UYGULAMA HAKKINDA TUTANAK

Şahin, müvekkilinin karakola götürülmesi ardından kendisinin de gittiğini, Ankara Avukat Hakları Merkezi’nden de avukatların gelerek, yaşanan olayla ilgili tutanak tuttuğunu söyledi. Şahin, müvekkili Gökoğlu’nun yarın savcılığa çıkarılacağını belirtti.

Hüseyin Gğkoğlu bugün serbest bırakıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir