Ekoloji

Akbelen’de ormanları için nöbet tutan köylülere jandarma engeli

Muğla’da yangınlar devam ederken Milas’a bağlı İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nda, 740 dönümlük alandaki çam ağaçlarının Yeniköy termik santraline kömür sağlamak için kesilmek istenmesine karşı köylüler yaklaşık 25 gündür çadırda nöbet tutuyor.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; ilçede Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji” isimli firma tarafından Işıkdere bölgesinde bölgesine gönderilen kesim işçileri, dün yaklaşık 100 ağacı kesti. İkizköylüler, şirketin araçlarının geçişini engellemek ve kesimi durdurmak için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yaşanan gelişmelerin ardından jandarmanın bugün köylülerin nöbet tuttuğu alana gelerek bölgenin ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini ve alandan acil çıkmaları gerektiğini söylediği kaydedildi. Köylüler ise alandan çıkmayacaklarını ve ormanlarını koruyacaklarını söylediler.

Köylülerden Necla Işık, “Burada kesim yapılamayacağını söylüyorlar ama yazılı bir açıklama bekliyoruz. Dün 100 ağacımızı bir anda kestiler. Yangını önlemek amacıyla kestiklerini söylediler. Yangın buraya uzak. Burada katliam yapmaya çalışıyorlar. Dün biz engel olmasak tüm alanı kesebilirlerdi. Buna izin vermeyeceğiz. Neden şimdi afet bölgesi ilan ettiler. Daha önce neden etmediler de şimdi ediyorlar. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Ormanımızı bırakamayacağız” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir