Ekoloji Haberler

AKP’li belediyenin çöp tesisi için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

ORDU – Çaybaşı’da, AKP’li belediye tarafından kurulan çöp tesisinin kapatılması talebiyle açılan davada karar veren Ordu İdare Mahkemesi, tesisin çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar verdiğini belirterek, yürütmeyi durdurdu. 

Ordu’nun Çaybaşı ilçesine bağlı Göksu Mahallesi’nde bulunan katı atık bertaraf tesisine karşı yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davada kara çıktı. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tesisin uyarılara rağmen önlem alınmaması nedeniyle açılan davada Ordu İdare Mahkemesi, çöp tesisinin telafisi olanaksız zararlar vereceği gerekçesiyle “Yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

‘SORUMLUSU AKP’Lİ BELEDİYE’

Ordu Çevre Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki dereyi kirlettiğinden dolayı dört kez ceza alan tesisin son kararla birlikte kapatılması gerektiği belirtildi. Yaşananların sorumlusunun başta AKP’li OBB Başkanı Hilmi Güler ve yönetimi olduğu ifade edilen açıklamada, “Ordu Çevre Derneği olarak dere kirliliği ve balık ölümleri, orman ve yol kirliliği nedeniyle iki kez şikayet ettik. Ceza kesildi. İki kez de yöre insanları şikayetçi oldu. Yine cezalar verildi. Bu şikayetler mahkeme kararında da yer aldı. Ayrıca cezalarla birlikte uyarılar da yapıldı. Önlemlerin alınması için süre verildi. Bunlarda mahkeme kararında ayrıntılı olarak yer aldı. Ancak OBB yönetimi, bildiğini yapmaya devam ederek en son derenin kirletilmesi ve balık ölümleri olayını yaşattı. Artık Ordu İdare Mahkemesi kararı gereği işletmenin kapatılmasına sıra geldi. Bu gerçekler yetmezmiş gibi çöp tesisinde arıtma tesisi de yok. Şimdi ise yeniden imar değişikliği için ÇED süreci başlattı ve bu konuda da dava açıldı” denildi.  

Belediyenin mahkemeye yaptığı savunmanın kabul görmediği kaydedilen açıklamada, “Savunmada, ‘Mevcut tesisin lisansının iptal edilmesi durumunda başka tesis olmadığı için çöp dağları oluşacak’ deniyor. Yani OBB yönetimi beceriksizliğinin, ‘ben yaptım oldu’ anlayışının cezasını halka çektirmek istiyor. Tesisin yapıldığı yerin yanlışlığı dile getirilmişti. Şimdi tesis kapatıldığında yaşanacaklardan sorumlu olanlar OBB Başkanı Hilmi Güler ve yönetim kadrosudur” ifadelerine yer verildi. 

AVUKAT DUMAN: KARAR UYGULANSIN

Bölge halkı adına davayı açan avukat Emrah Duman ise, kararla ilgili şöyle dedi: “OBB derhal mahkeme kararını uygulamalıdır. Mahkeme kararında işin tehlikesi vurgulanmış. Ayrıca verilen cezalar ve uyarıları da net olarak ortaya koymuş. Özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın mahkemede yaptığı savunma da gösteriyor ki, OBB uyarıların hiçbirini dikkate almamış. Kararla yetinmiyoruz. Gerekli incelemelerin yapılması için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne dilekçelerimizi verdik. Bu tesis yaşamı tehdit ediyor.”

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir