Haberler Manşet

Altındağ’da saldırıya uğrayan Suriyeli aileler, evlerini terk etmeye başladı

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Önder ve Battalgazi mahallelerinde dün gece ırkçı gruplar Suriyeli göçmenlerin ev ve iş yerlerine saldırdı. Mahallede dün yaşananların boyutu camları dökülen, yıkılan ve yakılan iş yeri ve evlerin görüntüsüyle ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; her iki mahallede de Suriyelilerle karşılaşmak mümkün değilken, dün gece yeterli önlem almadığı belirtilen polisler ise her sokak başına barikat kurdu. Bazı göçmenler kırılan evlerinin camından dışarıyı izlerken, çoğunun sabaha karşı mahalleyi terk ettiği öğrenildi.

Evleri ve işyerleri saldırıya uğrayan Suriyelilerden geri kalanlar da mahalleyi terk etmeye hazırlanıyor. Geçici koruma altında olan göçmenlerin birçoğunun evinin sabaha karşı polisler eşliğinde tahliye edildiği öğrenildi. Evlerinden çıkmak zorunda bırakılan Suriyeliler, yurt ve spor salonlarına götürüldü.

“Nereye gideceğimizi bilmiyoruz”

Birçok göçmen ise kendi imkanlarıyla mahalleyi terk etti. İsminin açık yazılmasını istemeyen Suriyeli M.R., 5 kişilik ailesiyle yaşadığı evini boşalttığını ancak nereye gideceklerini bilmediğini belirtti. M.R., “Geçici koruma altındayız ama koruma yok. Yardım istiyoruz. Dün gece kıyamet koptu. Çocuklar uyuyamadı” dedi.

Kızılay: Saldırı olursa arayın

Saldırıların ardından Kızılay’ı aradığını belirten M.R., “Kızılay’dan benimle konuşan yetkili, ‘Evinize saldırı olursa haber verin’ diyerek telefonu kapattı” dedi. Polisin dün gece kendilerine saldıran gruba sert müdahale etmediğini de belirten M.R., “Destek istiyoruz. Can güvenliğimiz yok” ifadelerini kullandı.

Evlere Türk bayrağı

Mahallenin birçok sokağında polisin beklediği görülürken, birçok iş yeri ve evin camlarında Türk bayrağının asılı olması dikkat çekti. Özellikle göçmenlere ait iş yerlerinin yakınında bulunun her iş yerinde bayrak asılı. Öte yandan bazı iş yerlerin de daha önce astıkları Arapça yazılı tabelaları sökmeye çalıştığı görüldü.

Ülkü Ocakları öncülüğünde ırkçı saldırı

Mahalledeki görgü tanıkları, iki gündür mahallede üyeleri bulunan Karapürçek Ülkü Ocakları öncülüğünde ırkçı bir grubun sokaklarda tekbir getirerek dolaştığını anlattı. İsmini vermek istemeyen bir mahalleli, “Dün yapılan saldırıda sadece bu mahallede yaşayanlar yoktu. Farklı plakalı araçlar vardı sokaklarda. Çevre illerden de geldiklerini düşünüyoruz. Polis de yeterli bir önlem almadı” diye belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir