Haberler Uncategorized

ANMA| Devrimci, öğretmen, yazar, gazeteci, bir mücadele insanı, İbrahim Sevimli

“Ruhumda, solun tüm dünya çapında bozguna uğramış olmasının hüznü, kalbimde -bir kısmını şahsen tanıma mutluğuna eriştiğim- kaybettiklerimizin hatıraları, beynimde umudun sesi ile eşitlik ve özgürlük idealinin parıltısı, birlikte varlıklarını koruyorlar.

“Yaşadıklarım, yeni bir dünya isteyenlerin kaderi değilse bile karşılaşabilecekleri durumlar. Her şeye rağmen kapitalizme, onun kültürüne teslim olmamak için direnmeye, teorik-politik bakımlardan yenilenmek için didinmeye, toplumsal sorunlara duyarlılığı korumaya devam. Darbecilere ve onların ardındaki güçlere, 20 yıl sonra verilecek cevaplardan birisi de bu.”  [Ibrahim Sevimli]

Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Karaviran köyünde 1950 yılında doğan İbrahim Sevimli, 17 yaşından sonra hep solda yer aldı.

Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü’nde Türkçe Bölümü öğrencisiyken sosyalist öğrenci hareketinin ön saflarında Dev-Genç’li olarak yer aldı. 1970’de Gazi Eğitim Enstitüsü Öğrenci Birliği Başkanlığı’na getirildi. 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra tutuklandı.

Sıkıyönetim Mahkemesi’nde açılan Ankara Dev-Genç Davası sanıkları arasında yer aldı, 10 yıl hapse mahkum oldu. 1974 yılında çıkan afla serbest kaldı, daha sonra enstitüyü bitirerek öğretmen oldu.

Öğretmen olarak ilk ve son görev yeri Siverek oldu, atanmasından üç ay sonra öğretmenlikten çıkarıldı. 1975 yılından itibaren Devrimci Gençlik Dergisi çevresinde toplanan grup içinde yer aldı. 1978’de de Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği TÖB-DER Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.

“Devrimci Yol” hareketi içinde önemli sorumluluklar üstlendi.

Demokrat gazetesi, Demokrat Türkiye

Demokrat gazetesinin kuruluş ve yönetiminde yer aldı. 12 Eylül askeri darbesi darbesinden sonra, 1981’de Türkiye’den ayrılarak, Almanya’ya geldi.

Avrupa’daki Devrimci Yolcuların kurduğu “Devrimci İşçi” hareketinin yönetimine katıldı, “Demokrat Türkiye” dergisinin çıkarılması ve yayınında görev aldı. Avrupa’daki Devrimci Yolcular arasındaki ayrılıktan sonra, Devrimci İşçi örgütlenmesinde kaldı.

Dergiler ve kitaplar

Devrimci İşçi’nin dağılmasından sonra, Sosyalizm Sorunları Kitap Dizisi ve Yeni Zamanlar Dergisi gibi çeşitli projelerin gerçekleştirilmesinde öncülüğü üstlendi.

Irkçılık ve göç üzerine yoğunlaştırdığı çalışmalarını, Uzun Bir Göç Öyküsü (Belge Yayınları), Kimliksiz Cemaatler (Alan Yayıncılık) adlarıyla kitaplaştırdı.

Uzun süre önce Türkiye solunda “yeniden bir harmanlanma” yaşanması gerektiği tezini geliştiren Sevimli, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşunu sevinçle karşıladı.

Sevimli, yaklaşık 15 yıldır Almanya’nın Hannover kentinde yaşıyordu.

12 Eylül sonrası, yurt dışına çıkanlar kendilerine birer “kod” isim almışlardı. Onun adı “Ali Dayı”ydı, yani “kız tarafı”ydı. O arkadaştı, dosttu, herkesin dayısıydı. Her şeye tutkuyla sarılırdı, aşkla severdi.

En çok istediği Türkiye’ye dönebilmekti; dönemedi. Oğlu Necdet burada, oğlu Tayfun Almanya’da. Onun sevdikleri de, hem orada hem burada.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir