Ana Sayfa Haberler CHP’li Faik Öztrak Türkiye’deki emek yoğun üretimin sebebini göçmenler olarak gördü

CHP’li Faik Öztrak Türkiye’deki emek yoğun üretimin sebebini göçmenler olarak gördü

0
CHP’li Faik Öztrak Türkiye’deki emek yoğun üretimin sebebini göçmenler olarak gördü

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin “düzensiz göçmen ve sığınmacılar için, bir açık hava hapishanesine çevrildiğini” savunarak AB’nin Erdoğan ile ikinci bir rüşvet pazarlığı yapmak istediğini söyledi.

CHP’nin söyleminin bir ırkçılık olmadığını belirten Öztrak, “Çok açık söylüyoruz. Bu yapılan gaflettir, delalettir ve hatta milletimize hıyanettir. Bunları söylemek kesinlikle ırkçılık değildir. Türkiye’ye kurulan demografik, siyasi, sosyal ve iktisadi tuzağı deşifre etmektir. Sığınmacı ve mültecilerin insanlık dışı bir siyaset oyununa, kirli bir emperyal senaryoya malzeme edilmelerine isyandır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin üretimdeki rolünü göçmenlere bağladı

Konuşmasında uluslararası emperyalist işbölümünü unutan Öztrak, Türkiye’nin üretim yapısının düşük teknolojili emek yoğun üretim olmasının suçunu göçmenlere atarak “Suriye’den ve son zamanlarda Afganistan’dan eğitimde ve beceride, Türkiye ortalamasından bile düşük işgücünün girişi üretilen ve ihraç edilen ürünlerimizin niteliğini düşük teknolojili ürünlere çivilemiştir” ifadelerini kullandı.

Yüksek teknolji üssü olmak istediklerini söyleyen Öztrak bunun önünde emperyalist işbölümünde Türkiye’nin rolüne düşeni es geçerek göçmenleri görerek şöyle konuştu:

Türkiye’nin çoktan bazı sektörlerini kalkınmada geri kalmış ülkelere transfer etmesi ve bunların yerine yüksek katma değerli, yüksek teknolojili sektörlere geçmesi gerekirdi. Ama bunun yerine, Suriye’den ve başka yerlerden göçmen alıp, Bunları da kayıt dışı, ucuz işgücü olarak çalıştırarak, düşük teknolojili, emek yoğun sektörlerin ayakta tutulması tercih edildi.  Bunun tek bir sonucu vardır. O da yoksullaşmadır. Bugün bazı sanayicilerimiz, ‘Suriyeliler, Afganlar olmasa çalıştıracak adam bulamıyoruz’ diyorlar. Kimse kusura bakmasın, Bu üretim yapısıyla üç kuruşa adam çalıştırıp rekabet edeceğiniz tek yer Afrika’dır. Biz ülkemizin Avrupa’nın Afrika’sı, Bangladeş’i, Vietnam’ı olmasını istemiyoruz. Biz AB’nin tam üyesi olarak, bölgenin yüksek teknoloji üretim üssü olmak istiyoruz.”

“Biz Almanya’ya 3-5 milyar dolar verelim”

Merkel’in son açıklamalarında Türkiye’ye sığınmacılar için 3 milyar Avro “rüşvet” verileceğini itiraf ettiğini kaydeden Öztrak “Madem öyle, Almanya’ya biz 3-5 milyar dolar verelim, Bu Suriyeli ve Afgan göçmenlere Almanya baksın. Zaten bu göçmenlerin gitmek istediği yer Türkiye değil, Almanya” ifadesini kullandı.

Kontrolsüz göç meselesi çok ciddi bir meseledir. Tek bir adamın, iki dudağı arasına bırakılacak bir mesele hiç değildir. Bu mesele partiler üstüdür. Milli bir meseledir. Meselenin sahibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi olmalıdır” diyen CHP Sözcüsü “İktidara gelir gelmez, arkamıza TBMM’yi alarak, bu konuların çetin müzakerelerini yapmasını çok iyi biliriz. Avrupa’yı da bunun korkusu sarmış. Erdoğan gitmeden onunla yeni bir rüşvet anlaşması yapmak istiyorlar. Erdoğan buna teşne olabilir ama biz buna kesinlikle razı değiliz. Milletimizin de razı olmadığını biliyoruz. O nedenle bu konuda sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here