Haberler

Davutoğlu: “Biz şu ittifakın içinde olacağız diyemem çünkü Cumhur İttifakı kalıcı olmayabilir”

Eski AKP’li ve şimdi Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğu, muhalefetin erken seçim çıkışlarına destek verdi ve Cumhur İttifakı’nın çözülebileceğini belirterek “Ben AK Parti ve MHP tabanındaki rahatsızlığı görüyorum. Cumhur İttifakı kalıcı olmayabilir. Yarın ne olacağı belli olmayan bir varsayım üzerinde ben siyaset yapmam” dedi.

“Böylesi bir ülkede erken seçime gidilmesi gerekir, madem halkın desteğine sahipler cesaret edip erken seçime götürsünler”

Samsun’da basın mensuplarıyla bir araya geldiğinde konuşan Davutoğlu, genel seçimler ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yoksulluk varken, böylesine enflasyon faiz baskısının olduğu, yoksullaşmanın ve yolsuzluğun olduğu bir ülkede seçim kaçınılmazdır. Ama Türkiye’de sistemi kilitlemek için seçimi de zorlaştırdılar. Malum sadece cumhurbaşkanı ülkeyi seçime götürebilir. Meclis’ten çok zor. Psikolojik olarak Türkiye’de seçim zaruridir. Olmuyorsa hukuki olarak olmadığı için olmuyordur yeni sistemde. Önümüzdeki dönemde de erken seçim gündemde kalacak. Ümit ederim cumhurbaşkanı madem halkın desteğine sahip, cesaret gösterir ve ülkeyi seçime götürür” dedi.

“Cumhur İttifakı kalıcı olmayabileceği için ‘Biz şu ittifakın içinde olacağız’ demem”

İki ittifaklı düzen siyaseti çerçevesinde partisinin pozisyonunu da değerlendiren Davutoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasaydı biz, ittifaktan bahsediyor olmayacaktık. Cumhur İttifakı kurulmasa Millet İttifakı da kurulmazdı. Dolayısıyla Cumhur İttifakı doğduğu için başka ittifaklar doğdu. Esas soru, Cumhur İttifakı kalıcı mı? Eğer ben şunu desem, ‘Biz şu ittifakın içinde olacağız veya bir ittifak kuracağız’ Cumhur İttifakı’nı kalıcı kabul ederim. Ben AK Parti ve MHP tabanındaki rahatsızlığı görüyorum. Cumhur İttifakı kalıcı olmayabilir. Yarın ne olacağı belli olmayan bir varsayım üzerinde ben siyaset yapmam. Siyaseti nasıl mı yaparım? Partimi örgütlerim, halkıma anlatırım, partimin yapısını güçlendiririm. Muhalefet ile çok yakın temaslarımız var. Sayın Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu, Ali Babacan ile görüşüyoruz. Kabul etselerdi Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli ile de görüşürdük. Onlar bayramlaşmaya dahi çıkmadı” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir