Toplumsal Cinsiyet

Devlete göre zorunlu değil: Tam kapanmada ped satılmıyor

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgınına tedbir olarak uygulamaya koyduğu “Market Tedbirleri” genelgesi kararları belirsizliğe neden oldu. Pek çok sosyal medya kullanıcısı, dün yaptığı paylaşımlarda marketlerde ped satılmadığını yazdı.

Pedlerin, genelgede satılması yasaklanan ürünler arasında olabileceği düşünülerek satılmadığına ilişkin yorumlar yapıldı. Genelgede, ped satışının yasak olup olmadığına dair bir bilgi yok.

Tedbirler şöyleydi:

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
  • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
  • Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
https://twitter.com/halapenyoduro/status/1390790311157374982

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir