Ekoloji Haberler

Doğa ve Yaşam Hakkı Derneği Kuruldu

Adana merkezli kurulan “Doğa ve Yaşam Hakkı” derneğimiz başta Adana olmak üzere ülkemizin tamamında gönüllülerimizin, üyelerimizin katılım ve desteğiyle doğayı ve tüm canlıların yaşam hakkını savunacak.

Dernek Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

Derneğimiz doğanın ve tüm canlı formlarının yaşam haklarının korunması bu yönde duyarlılık oluşması için eğitim faaliyetleri, basın açıklamaları ve hukuki demokratik enformasyon ve mücadele araçlarını kullanarak çalışmalarını yürütecektir. Tüm doğa ve yaşam hakkı savunucularını derneğimize üye olarak, mesajlarımızı yayarak ve  eğitim çalışmalarına katılarak destek vermeye çağırıyoruz.  Doğa ve Yaşam Hakkı Derneği tam bağımsız gerçek bir STK’dır ve kurumsal bağımsızlığını korumaya her zaman özen gösterecektir ve her durumda sadece doğadan ve yaşam hakkından yana olacaktır.

Derneğimiz;

Doğayı tüm canlı ve cansız varlıkların uyum içinde birlikte var olabileceği bir ekosistem olarak görür,  canlılar arasında ayrım yapmadan saygılıdır. Tüm canlıların var olma hakkını eşit derecede gözetir. Canlılar arasında yaşama hakkı bağlamında hiyerarşik bir yapı ve öncelikli olma durumu olduğunu düşünmez.

Bireylerin kendi coğrafyalarının doğalarını tanımadan veya böylesi bir çabaya sahip olmadan kendi tarihsel, iktisadi ve sosyolojik gerçekliklerini tanıyamayacağına inanır. Doğa ve Yaşam Hakkı Derneği gezgeni ve üzerinde yaşadığı ülkesini sever ve onun korumaya, onarmaya çalışır. Ülkesinin ve Dünya’nın sahip olduğu tüm canlı ve cansız varlıkları, tüm kültürel değerleri sever. Bu sevginin bir gereği olarak onların varlıklarına saygı duyarak korumaya çalışır.

Doğa ve Yaşam Hakkı Derneğimiz, gezegenini, ülkesini, doğasını ve bunların üzerinde yaşayan tüm varlıkları seven ve yaşam haklarına saygı duyan tüm doğaseverleri ve yaşam hakkı savunucularını birlikte yürümeye ve derneğin çatısı altında derneğe güç vermeye davet eder.

Gezegenin kurucu yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor:

Başkan, Prof. Dr. Fatma   KANDEMİR ÇEVİK 

Başkan Yardımcısı, Murat  ÇOKSEYREK Uzman Coğrafya Öğretmeni/ Coğrafya Bilim Uzmanı

Genel Sekreter, Mustafa KUŞDEMIR Avukat

Sayman, Ümit Arif ÖZSOY Avukat/Uzman Arabulucu

Yönetim Kurulu Üyesi, Adnan KOCABUĞA, Uzman Coğrafya Öğretmeni

Yönetim Kurulu Üyesi, Uğur TÜRE, Uzman Coğrafya Öğretmeni / Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı

Yönetim Kurulu Üyesi, Prof Dr Cem ÇEVİK

Haber- Uğur Türe

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir