Haberler

Eğitim Sen’in, Mülkiye’den hukuksuzca atılan Meltem Kayıran için açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı

Ankara Üniversitesi’nden (AÜ) doksan akademisyenin ihraç edildiği 2017 yılında Eğitim Sen Şube Başkanı olarak görev alan ve ihraç edilen akademisyenlerle dayanışmanın sürdürülmesinde büyük çaba harcayan Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Kayıran, fakültede daha önce emsali bulunmayan gerekçeler ileri sürülerek işinden atılmıştı. Kayıran’ın işten atılmasıyla ilgili kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu şubesinin “yeniden atama kriterleri” gerekçe gösterilerek atılan Doç. Dr. Meltem Kayıran için açtığı dava sonucunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararı, sendika Twitter hesabından duyurdu.

Ne olmuştu?

1990 yılından bu yana AÜ SBF Maliye Bölümü’nde görev yapan Kayıran, 2017 yılında doçent unvanı kazanmış olmasına rağmen, dört yıl boyunca doçentlik kadrosuna atanmadı. Hak ettiği kadro yerine daha alt bir kadroya atanmak istenmesine itiraz eden Kayıran’ın, Fakülte Yönetim Kurulu’nun teklifi ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün kararı ile 30 yılını verdiği fakülteyle ilişkisi kesilmişti.

AÜ Personel Daire Başkanlığı tarafından Rektörlüğe gönderilen yazıda, “Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Teorisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi kadrosunda görev yapan Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın bulunduğu kadroya yeniden atanmasına yönelik herhangi bir bilimsel çalışma dosyası sunamaması nedeniyle Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna yeniden ataması uygun olmadığı ve 14 Nisan 2021 tarihi mesai bitiminden itibaren ilişiğinin kesilmesi teklif edilmektedir. Makamınızca uygun görüldüğü takdirde Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın 14 Nisan 2021 tarihi mesai bitiminden itibaren kadrosu ile ilişiğinin kesilmesini olurlarınıza saygı ile arz ederim” denilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir