Haberler Manşet

Emek ve Özgürlük İttifakı halkla buluştu| Birlikte kazanacağız

“HDP halktır halk burada” ” Zafer direnen emekçinin olacak” “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı halk buluşması öncesinde Kongre Merkezi önünde halayla çekildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF)  oluşturduğu “Emek ve Özgürlük İttifakı”, Haliç Kongre Merkezi’nde yol haritasını açıklamak üzere toplandı.

Saat 15.30’da başlayan buluşmaya; Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden atılan çalışanlar, kadın, LGBTİ örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütü temsilcileri, sanatçılar, gazeteci-yazarlar ile çok sayıda kişi katıldı. 

“HDP halktır halk burada” ” Zafer direnen emekçinin olacak” “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı halk buluşması öncesinde Kongre Merkezi önünde halaylar çekildi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı (EMEP) Ercüment Akdeniz, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Perihan Koca, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sözcüsü Özge Akman, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcüleri Dilşad Canbaz ve Barış Kayaoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş ve Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanları İbrahim Akın ve Ayşe Erdem, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüleri Kezban Konukçu ve Sezgin Kartal ile ittifakın bileşen partilerinin milletvekilleri ile temsilcileri de yer aldı.emek-ve-ozgurluk-ittifaki-halkla-bulustu-birlikte-kazanacagiz

Halk buluşması sinevizyon gösterisinin ardından deklarasyonun açıklanması ile devam etti. 

EHP Sözcüsü Akman: Seni başkanlıktan göndereceğiz

Deklerasyonun açıklanmasının ardından ilk olarak EHP Söcüsü Özge Akman konuştu. 

“Emek, özgürlük ve barış için yola çıkıyoruz” diyen Akman şunları söyledi: “Ortak mücadelemizi büyütmeliyiz. Tek adam rejimi, bu otoriter rejim sesimizi boğmaya çalışıyor. Ama bizim böyle gitmeye hiç mi hiç niyetimiz yok. Kabul etmiyoruz bunların otoriter rejimini. Sevgili Demirtaş, ‘Seni başkan yaptırmayacağız ‘ demişti. Biz de diyoruz ki ‘Seni başkanlıktan göndereceğiz.'”

 Akdeniz: Gelin birlikte örgütleyelim

Ardından Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz kürsüye çıktı.

İran’da öldürülen Mahsa Amini’yi anan Akdeniz şöyle konuştu: “Kalbimizin yarısı buradaysa yarısı İran’dadır, otokratik rejime karşı özgürlük mücadelesi veren kadınların yanındadır. ‘Yaşasın hakların kardeşliği. 

Yürüyoruz, yolumuz uzun, yolumuz zorlu. Buradan bütün sosyalist partilere, demoktratik kitle örgütlerine sesleniyoruz. Gelin birleşelim, halk birleşin diyor. Birleşelim. İşçilere, sendikalara, emek-meslek örgütlerine sesleniyoruz: Sizler bu ittifakın merkezindesiniz. Gelin birlikte örgütleyelim. Aydınlara, yazarlara sesleniyoruz; gelin…

Özelikle solcuyum, sosyalistim diyenlere, bu ülkenin geleceğini düşünenlere sesleniyoruz: İlkelerimiz ortada. Öyle emperyalizm demekle olmuyor, emperyalizm diyecekseniz ulusların kendi kaderini tayin hakkını savunacaksanız.

Sosyalistiz diyecekseniz Denizlerin idam sehpesında dediği gibi: Kahrolsun emperyalizm, yaşasın Kürt ve Türk hakların kardeşliği diyeceksiniz.. Birlikte başaracağız. Türkiye işçi sınıfı kazanacak, Türk halkı kazanacak, Kürt halkı kazanacak, Ortadoğu hakları kazanacak.”

Buldan: Mahsa Amini için geliyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise;  konuşmasına tutuklu siyasetçilere selam göndererek başladı ve şöyle dedi:”Farklılıklarımızla, gümbür gümbür geldiğimiz bir gün. Kutlu olsun, hayırlı olsun. Değiştirmeye geliyoruz. Yolumuz Mahirlerin, İboların Mazlumların, Musa Anterlerin, Deniz Poyrazların yoludur. Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesi için geliyoruz.

Toprağımızı, suyumuzu ağaçlarımızı talandan kurtarmak için geliyoruz. Rant ve yolsuzluk kanallarını kapatmak için geliyoruz. Kadınlar için geliyoruz. Saçı göründüğü için katledilen Mahsa Amini için geliyoruz. Emekçiler sizler için geliyoruz. Bizim hikayemiz güzel ve aydınlık günlerde buluşma mücadelesidir. Yolumuz açık olsun.”

Sancar: Büyük bir yürüyüşü başlattık

Buldan’ın ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar kürsüye çıktı. Sancar şunları söyledi: “Bugün güzel bir gün. Hayırlı olsun, kutlu olsun… Bu ülke yıllardır sömürü düzeniyle yönetiliyor. Biz sömürüye karşı eşitliği, onuru, yalana karşı hakikati savunmak için bir araya geldik ve büyük bir yürüyüşü başlattık. Bu yürüyüş adalet ve hakikat yürüyüşüdür. Bu birliktelik büyüyecek ve genişleterek. Geleceğiz biz kuracağız. Yürüyüşümüzü büyüteceğiz. Büyümek zorundayız. Herkesi buraya davet ediyoruz. Yolumuz açıktır.”

SMF Sözcüsü Kaya: Özgürlüğü haykırmaya geldik

Sosyalist Meclisler Federasyonu Dönem Sözcüsü Barış Kaya da şöyle dedi: “Hepimiz, ‘Başkanlık sistemi’ ve ‘parlamenter sistem’ ikilemine hapsedilmeyi reddediyoruz.

Ve çözümü sadece buralardan arayan her iki anlayışı Emek ve Özgürlük İttifakı olarak reddediyoruz. Bugün; AKP/MHP iktidarı ve bir bütün burjuva egemenlik sistemine karşı ortak mücadeleyi yükseltmeye geldik.

Her türden eşitsizlik, adaletsizlik ve haksızlığa karşı eşitliği, adaleti ve özgürlüğü haykırmaya geldik. Bugün; açlığa, yoksulluğa, sefalete ve zamlara karşı öfkeyi ve mücadeleyi kuşanmaya geldik. Sermayenin emek sömürüsüne, grev yasaklarına, işten çıkarmalara ve kölelik dayatmasına karşı emeğin kurtuluşunu örgütlemeye geldik.”

TİP Genel Başkanı Baş: Mücadeleyi büyüteceğiz

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise şunları söyledi: “Bize bir şey dayatıyorlar. Siz sadece izleyebilirsiniz, alkışlayabilirsiniz diyorlar. Biz tarihi yeniden yazmaya geldik. Bizim ittifakımız yaşasın Kürt ve Türk halkların kardeşliği diyen Deniz Gezmişle başladı.

90’lı yıllarda Cumartesi Anneleri kurdu ittifakımızı. Artık AKP’den MHP’den kurtulmak üzereyiz. Halkımızın bu heyecanla bizi takip ettiğini biliyoruz. Bizler bu ittifakı oluşturanlar bedeli ne olursa olsun mücadeleyi göz almış insanlarız. Biz kentleri bombalanan, seçilmişleri esir alınanların temsilcisi olmaya çalışıyoruz. Dost, düşman herkes bilsin bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu kavga sonuna kadar devam edecek.”

TÖP Sözcüsü Koca: Memleket yangın yeri…

Kürsüye son çıkan Toplumsal Özgürlük Partisi Dönem Sözcüsü Perihan Koca da şöyle konuştu: “Memleket yangın yeri… Memleketi boğazına kadar pisliğe batırdılar. Adım adım memleketi faşizme sürüklüyorlar.

“İttifakımızı işçilerle, emekçilerle, kadınlarla, gençlerle, LGBTİ+’larla, Alevilerle, Kürtlerle, ‘bu gidişat böyle gitmez’ diyenlerle; bu memleketin her bir öznesiyle bir olarak, birlik olarak, biz olarak halklaşarak kuruyoruz yoldaşlar. Kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından etkinlik, sloganlarla sona erdi. 

– BİA Haber Merkezi24 Eylül 2022, Cumartesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir