Haberler

Erdoğan aşıların İngiltere’de ücretli yapıldığını zannediyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere’de koronavirüs aşılarının ücretli yapıldığını belirtirken, BBC Türkçe Erdoğan’ı yalanladı.

Erdoğan, dün bir otelde düzenlenen AKP Hatay Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan İngiltere’de aşı başına 100 strelin alındığı iddiasında bulundu.

“Ücret alınıyor, ücret!”

Erdoğan “Bakın şu anda sevgili kardeşlerim, dünyanın değişik yerlerinde Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri aşı var ya, bu aşıyı ücretli yaptırıyor biliyor musunuz? Ücret alıyor, ücret. İngiltere’de 100 sterlin gibi rakamla ücret alınıyor. Bizde böyle bir şey yok” diye seslendi.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından ise BBC Türkçe bir haber yayımlayarak aşıların ücretsiz olduğunu açıkladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına karşın 43 milyon kişinin en az bir doz, 32 milyon kişinin de iki doz aşı olduğu İngiltere’de Covid-19 aşılama programı ücretsiz yürütülüyor.

İngiltere dolandırıcılara karşı uyarmış

Ülkenin en üst düzey aile doktoru ve çeşitli güvenlik kuruluşlarının yaptığı ortak açıklamada, Covid-19 aşısının sadece NHS üzerinden yapıldığı ve bedava olduğu, sağlık görevlilerinin aşı karşılığında asla para istemeyeceği vurgulandı.Açıklama, bazı dolandırıcıların bu yolla çıkar sağlama girişiminde bulunduğu haberleri üzerine yapılmıştı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock da kampanya için yaptığı açıklamada “Bu pandemiden çıkış yolumuz aşılar. Sahtekarların bu dev ekip çalışmasının altını oymasına izin vermememiz yaşamsal önemde. Aşı için sizden asla para istenmeyecek, aşı için sizinle temas kurulduğunda banka detaylarınız ve PIN kodunuz sorulmayacak” demişti.BBC Türkçe’nin haberinin sonunda ise şu cümle var: “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kırmızı kategoride olan ülkelerden gelenler ise 10 gün otel karantinasında kalmak zorunda ve bu kişilerden 1750 sterlin ücret alınıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir