Haberler

Eski MİT’çi Mehmet Eymür: Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü köşesinden MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür ile yaptığı kısa söyleşiyi aktardı. Gündemde, Sedat Peker’in YouTube üzerinden yayımladığı videolar ve iddiaları vardı. Eymür “90’larda bu kadar kepazelik yoktu. Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir” dedi.

“Bugünkü tablo çok daha vahim. O zaman hiç değilse işleyen bir yapı vardı.” diyen diyen Eymür, “Tabi Sedat Peker de çok pirüpak değil. Kendisine yanlış yollarda olduğunu söyledim. Pek aldırmadı.” dedi. Peker’in anlattıklarının ‘önemli şeyler’ olduğunu belirten Eymür, “Kendisi sıkıntıya düşmeden anlatsaydı makbule geçerdi.” diye konuştu. Ağar ile ilgili zamanında ağır ithamlarda bulunduğu hatırlatılan Eymür, “Evet, hatta zamanında söylediğim lafı yine tekrarlamak istiyorum. Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir.” dedi.

İsmail Saymaz’ın yönelttiği sorular ve Mehmet Eymür’ün yanıtları şöyle:

“Peker’in videoları hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Tabi, Sedat Peker de çok pirüpak değil. Kendisine yanlış yollarda olduğunu söyledim. Pek aldırmadı. Anlattıkları önemli şeyler. Kendisi sıkıntıya düşmeden anlatsaydı makbule geçerdi tabii.

Ağar ile ilgili iddiaları nasıl yorumluyorsunuz?

Zamanında Ağar ile ilgili şeyleri yazdık. Birtakım kimseler “İki Mehmet’in kavgası” dediler. En rahatsız olduğum laftı. Olayı küçülten bir deyim. Ağar ile ilgili her yazdığım şey onu daha yükseltti. Nasıl olduysa… Birileri “Abi bizi de yaz, yükselelim” diyordu.

Bugünkü durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Cinayetlerden bahsediliyor. Çok üzücü, devletin bu hale düşmesi.

1. MİT Raporu sizin elinizden çıkmıştı. 

Benim elimden çıktı, evet.

Susurluk’ta da ithamlarda bulunmuştunuz. 

Susurluk’u basına ilk haber veren benim.

Bugünle kıyaslarsak?

Bugünkü tablo çok vahim. O zaman hiç değilse işleyen bir yapı vardı. Görevimizi yapıyorduk, ciddiyetle yapıyorduk. Destek de alıyorduk.

Şimdi?

Şimdi daha kuralsız tabii. Şimdiye kadar savcılığın harekete geçtiğini duymadım.

Geçmesi gerekir mi?

Kesinlikle. Yer yerinden oynuyor. Bütün millet yazışıyor. Her gün videoları bekliyorlar, daha ne olsun. Son videosunda savcıların ne yapması gerektiğini anlatıyor.

90’lar böyle miydi?

90’larda bu kadar kepazelik yoktu. Bu derece yoktu.

90’larda siyasiler ile çıkar örgütleri aynı fotoğrafa giriyor muydu?

Her zaman vardı. Bakıyorum, yine aynı isimlerden, aynı şeylerden bahsediliyor.

Ağar ve arkadaşlarının marina fotoğrafını kastediyorsunuz. 

E tabii. Bu kadar aleni olması da hayret verici.

Siz Ağar için ağır ithamlarda bulunmuştunuz. 

Evet, söyledim. Hatta zamanında söylediğim bir lafı yine tekrarlamak istiyorum. Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir.”

Sedat Peker’in iddiaları

Hakkında kırmızı bülten talep edilen Sedat Peker bir süredir YouTube aracılığı ile yaptığı açıklamalarla gündemde yer alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde olduğunu söyleyen Peker, videolarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bazı kurumlarla ilgili ciddi iddialar ortaya attı. “Şahsıma yapılan kanunsuzlukların taşeronu Mehmet Ağar ve Pelikancılardır” diyen Peker, Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Milletvekili Tolga Ağar ile ilgili de “tecavüzcü ve katil” iddialarında bulundu.

Peker çektiği videoların dördüncüsünde “Süleyman Soylu, sen demedin mi ‘Sedat Peker’e dosya hazırlıyorlar, ben tehlikeli bir durum olunca haber vereceğim’ demedin mi?” iddiasında bulunarak, “Koruma polisimi sen vermedin mi?” dedi. Soylu’nun kendisi hakkında “Ben onu severim” dediğini iddia eden Sedat Peker, kendisine koruma polisinin Bakan Soylu tarafından verildiğini öne sürdü.

Bakan Soylu’nun geçen yıl Nisan ayında istifasını sunmasına, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemesine işaret eden Peker, “Bizim temiz Süleyman’ın istifa olayı var ya, bir gün önce robot hesaplardan tweetler hazırladı!” iddiasını dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir