Haberler

HDK, HDP ve GÖÇİZDER’e Polis baskını ve çok sayıda gözaltı

HABER MERKEZİ –HDK, HDP ve GÖÇİZDER’e dönük soruşturma kapsamında yapılan baskınlarda çok sayıda siyasetçi ve dernek üyesi gözaltına alındı. Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Genel Merkezi binasına sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Polisler, kapısını kırdıkları binada bir süre arama yaptıktan sonra ayrıldı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yapılan baskında kimi materyallere el konulduğu öğrenildi. Soruşturma kapsamında 10 ilde birçok eve baskın düzenlendi. 42 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. 

 GÖÇİZDER’E BASKIN 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir başka soruşturma kapsamında Göç İzleme Derneği’nin (GÖÇİZDER) İstanbul Şirinevler’deki binasına baskın düzenlendi. Yine dernek yöneticilerinin evlerine de eş zamanlı baskın düzenlendi. İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen ev baskınlarında 28 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ve 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  GÖZALTINDAKİLER 

Her iki soruşturma kapsamında gözaltına alınan bazı isimler şöyle: HDP Genel Merkez Yöneticisi Abdurrahman Öztürk, HDP PM üyesi Kenan Yıldız, HDP Kırıkkale İl Eşbaşkanı Yakup Aslan, HDP Bağcılar İlçe Örgütü yöneticisi Ramazan Kırkpınar, HDP Beylikdüzü İlçe Eşbaşkanı İrfan Hülakü, HDP Edirne İl Eşbaşkanı Melahat Çelik, HDP Tekirdağ eski İl Eşbaşkanı Alev Ateş, HDP yöneticileri Ömer Güven, Hüseyin Gözen, Emin Şen ve Ercan Ogeday, MATUHAYDER yöneticisi Cihan Kartal, GÖÇİZDER yöneticileri Şeref Kaya, Halit Karahan, Av. Pınar Konak, Makbule Altıntaş, Veysi Yıldız, Bilal Yıldız, İlyas Erdem, Zelal Coşkun ve Kerem Tosun, Hilal Cıvıl, Füsun İşcan, Arif İsmet Yılmaz. 

KANSER HASTASI GÖZALTINDA

 Van ve Bingöl’de de birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Van’daki ev baskınlarında Behiye Kamaç, Mehmet Salih Demir, Ömer Işık, Behice Abi ve KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası AKP’li adaya verilen Tuşba Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Berki, Şahin Aydemir, Suat Özbek ve Sıddık Abi gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor. HDP’nin eski Bingöl İl Eşbaşkanı Saadet Fırat da Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Kanser hastası Fırat’ın, İbrahîman köyünde gözaltına alındığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir