Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonuna engel oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, 7 ay önce Hasanoğlan Köy Enstitüsü için uygun gördüğü restorasyon iznini iptal etti. Bakanlık gerekçe olarak ise, ‘restorasyon, rölöve ve restitüsyon proje işlemlerinin Bakanlıkça yapılmasının daha uygun olacağını’ gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Elmadağ ilçesine bağlı Hasanoğlan’da bulunan tarihi köy enstitüsü binasının restorasyonu için MEB’e izin başvurusu yaptı. Bakanlık, Ankara Büyükşehir’in projesine Kasım ayında ‘uygun’ görüşü verdi. Ardından Mart 2021’de Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde gündemine gelen proje, meclis kararıyla onaylandı. 

“Köy Enstitülerinin Kuruluş Günü” olarak kutlanan 17 Nisan 2021’de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın, sosyal medya hesabından başlandığını duyurduğu restorasyon proje çalışmaları, ihaleye çıkılacağı süreçte MEB’in yetki işlemini iptal etmesiyle durduruldu.

Bakanlık, daha önce izin verdiği Ankara Büyükşehir’in yetki işlemini iptal etmesine gerekçe olarak ise, “Bakanlığa tahsisli ve/veya Bakanlık kullanımda olan tescilli ve korunması gereken binalara ilişkin rölöve, restitüsyon ve restorasyon proje iş ve işlemlerinin Bakanlıkça planlanmasının, koordinasyonunun ve yürütülmesinin daha uygun olacağını” gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir kullanılmayan ve bakımsız kalan tarihi Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde “müzik okulu, amfi tiyatro, müze yapıları, hamam ve ahşap atölyesinden oluşan yerleşkeyi restore etmek ve çevre düzenlemesini” yapmak için başvurmuştu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir