Haberler

NetBlocks: Twitter Türkiye’de kısıtlandı

Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, arama kurtarma çalışmalarında yoğun bir biçimde kullanılan Twitter’a erişmekte zorlandığını duyurdu.

Kullanıcılar Twitter sayfalarının güncellenmediğini belirtiyor.

Erişim sorunun kaynağı henüz bilinmiyor; fakat Küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumunun aktarımına göre Türkiye’de Twitter’a erişim kısıtlanmaya başlandı.

Gerçek zamanlı NetBlocks ölçümleri Twitter’ın, büyük internet sağlayıcıları TTNet ve Turkcell’de SNI filtreleme yoluyla kısıtlandığını gösteriyor.

Netblocks’un duyurusunda, Türkiyeli yetkililerin sosyal medya platformlarında dezenformasyonla ilgili yaptığı paylaşımlar hatırlatıldı, ancak bu konuda resmî bir açıklama yapılmadığına da dikkat çekildi.

Engelini aşmanın bir yolu: VPNSöz konusu sorun internet bant daraltması ya da erişim kısıtlamasından kaynaklanıyorsa VPN (Virtual Private Network), Türkçesiyle Sanal Özel Ağ, internet bağlantısını güvenli hale getirmenin en etkili yollarından.

VPN hemen her türlü erişim engellemesini aşmak için kullanılabilir.

Özetle bir VPN sistemi, bizi internet üzerinde sanal olarak başka bir ülkeye taşır. O ülkedeki internet hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar. Dolayısı ile sadece belli ülkelerde geçerli olan erişim engellemeleri kolayca aşılabilir.

Ayrıca VPN bağlantısı gerçekleştirdiğiniz ülkeye kadar trafiğiniz de şifrelenir. Dolayısıyla internet bağlantınız daha güvenli bir hale gelir, ISS ve diğer şirketlerin, kurumların gözetiminden de kurtulmuş olursunuz.
VPN nasıl kullanılır?iOS için VPN Kurulumu
VPN’ler tüm iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde doğrudan yapılandırılabilir.iPhone veya iPad’inizde Ayarlar’ı açın.Genel’e dokunun ve VPN’i seçin.Ardından, VPN Konfigürasyonu Ekle’ye dokunun.Ağ yöneticiniz gerekli bilgileri sağlayacaktır. Bu, VPN protokolünü, VPN ayarlarını (açıklama, uzaktaki kimlik, sunucu) ve kimlik doğrulama oturum açma bilgilerini içerir.Tamamlandığında, profili kaydetmek için Bitti’ye dokunun.
Android için VPN Kurulumu
VPN desteği Android’de halihazırda mevcut, böylece bir uygulama indirmeye gerek kalmadan telefonun Ayarlar menüsünden kolayca VPN’inizi kurabilirsiniz.Telefonun Ayarlar menüsünü açın. Sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak aşağıdaki talimatların değişebileceğini unutmayın.Wi-Fi ve İnternet veya Kablosuz ve Ağlar’a dokunun. Temel olarak, ağ ayarları sayfasına gitmeniz gerekir.VPN’e dokunun. Bazı cihazlarda, önce Daha fazlası’na dokunarak seçenekleri genişletmeniz gerekebilir.Yeni bir VPN bağlantısı için “VPN profili Ekle” [Add VPN profile] seçeceğine dokunun. Bunu görmüyorsanız, gelişmiş seçenekler menüsünü açmanız gerekecektir (genellikle üç dikey nokta simgesine dokunarak).Sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi gerekli bilgileri girin. Bu bilgi size ağ yöneticisi tarafından sağlanacaktır.
Windows için VPN Kurulumu
Ayarlar’dan “Ağ ve İnternet”e gidin, VPN’i seçin.Ayrıca Windows 10 arama çubuğuna tıklayıp VPN yazabilir ve VPN Ayarları’nı seçebilirsiniz.VPN bağlantısı ekle’ye tıklayın.VPN Sağlayıcı bölümünü Windows (yerleşik) olarak değiştirin, formun geri kalanını ağ yöneticisinin bilgileriyle doldurun ve Kaydet’i tıklayın.VPN profili eklediniz. Şimdi görev çubuğunun en sağında Ağ simgesini seçin ve kullanmak istediğiniz VPN bağlantısını seçin.Wi-Fi simgesine tıklayın ve oluşturulan VPN bağlantısını seçin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir